Braňte se proti mouchám a komárům vůní bylinek
Obtěžují vás mouchy a komáři? Vysaďte si proti nim voňavou ochranu! Které byliny působí na hmyz odpudivě, prozrazuje Jarmila Skružná, vedoucí oddělení etnobotaniky a prezentace botaniky z Botanické zahrady hlavního města Prahy.
„Je doloženo, že už ve starověku lidé využívali některé rostliny pro odpuzování nepříjemného hmyzu. V interiérech rozvěsili sušené siličnaté rostliny, například levanduli či meduňku, jejichž vůně hmyz odpuzovala. Používali také rostlinné oleje a v nich rozpuštěné silice. Anebo dokonce různé pryskyřice a sušené rostliny na vykuřování,“ říká Jarmila Skružná.
„V současnosti lze dohledat výsledky výzkumů, které prokazují účinnost silic z aromatických rostlin. Takové silice můžeme použít jako součást přírodních repelentů. Jsou to levandule, máta, tymián, šanta kočičí nebo pelargonie. Rozdíl je v délce působení repelentů. Přírodní působí kratší dobu (hodinu či dvě), syntetický třeba až 10 hodin,“ dodává.
Jak používat přírodní repelenty?
Levanduli můžete vysadit do truhlíků na okno nebo pěstovat v bytě jako pokojovku. Hodí se také do vázy. Snítky sušené levandule můžete také rozvěsit okolo venkovního posezení, lze také použít levandulový olej do aromalampy.
Hřebíček prý pomáhá nejen na bolavé zuby, ale také, vyluhovaný v olivovém oleji, jako přírodní repelent. Zkuste také hřebíček nasypat do misky, přelít vodou a postavit na stůl, u kterého chcete posedět s rodinou a přáteli a nebýt poštípaní od komárů. Jako hmyz odpuzující působí i jehličnany (silice borovice, cedru, jedle a další).
Geraniová silice, která se získává z původních druhů pelargonií rozšířených v jižní Africe, má prokazatelný účinek odpuzující hmyz.
Do truhlíků můžete vysadit také citronovou trávu, rozmarýn, libeček nebo bazalku. I ty by měly působit na mouchy a komáry odpudivě.
Vůně česneku působí též odpudivě (nejen na hmyz, i na některé z nás), topinky s česnekem tak mohou být dobrým tipem na občerstvení při venkovním posezení bez komářího koncertu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka