Česká bižuterie je žádaná po celém světě. Drobné korálky u nás vyráběli už Keltové
Drobné korálky, skleněné perličky a knoflíky vyráběli v českých zemích už Keltové, ale v 15. a 16. století začali do Jizerských hor přicházet skláři z německých zemí a zakládali tu své malé sklárny.
Řemeslo se postupně rozšířilo i do Krkonoš. Foukání a barvení skleněných perel – perlařství – vykonávali muži, ženy i děti. Při perlaření, podobně jako při draní peří, se povídalo a zpívalo.
Perlaři pracovali doma, od brzkého rána do pozdního večera, natěsnáni v malých podkrkonošských chaloupkách, na talíři suché brambory, v hrnku hořké kafe, maso jenom o posvícení. Na zdraví jim to nepřidalo.
Foukané perly vykupovali od domáckých perlařů obchodníci. Ti je posílali do Vídně a odtud se rozvážely po Evropě i do zámoří. Z Jablonce se právě díky bižuterii stalo obchodní centrum podobné Hamburku nebo Brémám. Z foukaných perlí se vyráběly náhrdelníky, brože, jehlice do klobouků, náušnice, ozdoby lidových krojů a také ozdoby vánočních stromků. Od poloviny devatenáctého století je jablonecká bižuterie známá po celém světě a dodnes je velmi ceněná.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka