Chrám svaté Barbory měl zdůraznit moc a slávu hornického města, stal se ale cennou historickou památkou

12. září 2024

Dominantou Kutné Hory je bezesporu chrám postavený ve stylu vrcholné a pozdní gotiky. Základy tohoto svatostánku pocházejí z roku 1388, nepoložili je však církevní hodnostáři.

Stavbu iniciovali bohatí měšťané, kteří chtěli pro své město velkolepou reprezentativní stavbu. A také chtěli konkurovat nedalekému klášteru v Sedlci. Vznikl proto velkolepý projekt chrámu, který měl mít oproti současné stavbě dvojnásobnou délku. Trojlodní protáhlý půdorys se však velmi brzy změnil na pětilodní a na stavbě se podílela největší esa své doby jako třeba Petr Parléř nebo Matyáš Rejsek.

Chrám byl zasvěcen patronce horníků, svaté Barboře. Hornická činnost v okolí Kutné Hory však skončila dřív, než byl chrám dokončen, stalo se tak až na přelomu 19. a 20. století.

Namísto původního významu, tedy zdůraznění moci a slávy hornického města, se chrám svaté Barbory stal cennou historickou památkou, která je od roku 1995 zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO.

autor: Jan Herget
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.