Deprese je potřeba řešit včas
Období vánoc a Nového roku většinou prožíváme s rodinou a pokud máme dobré vztahy, většinou na svátky rádi vzpomínáme. Horší to začíná být v lednu, kdy je jaro ještě daleko a přetrvávají krátké dny, dlouhé noci a málo sluníčka. U mnoha lidí se tak právě po Vánocích mohou začít objevovat melancholické a depresivní nálady.
Vánoce působí na naší citovou stránku – ať už máme rodinu nebo jsme sami. Mnozí lidé během Vánoc určité stavy deprese pocítili. Je to dáno mimo jiné i tím, že vánoční kampaně nás tlačí do radostné nálady a pokud radost z nejrůznějších důvodů nepociťujete, může se o to více dostavit skutečná deprese.
Všemu napomáhá i zimní období – tedy krátké dny a dlouhé noci. A to je stav, kdy máme sklony k depresivním náladám snad všichni. Ale pro vznik skutečného onemocnění je potřeba mít i určité dispozice, které se mohou právě nyní spustit.
Může pomoci setkání s přáteli nebo pořádný úklid bytu
Špatnou náladu nebo depresivní rozpoložení má občas každý a někdy tyto stavy mohou trvat i několik dní. To je běžná součást života. Pomoci dostat se z nejhoršího může i setkání s dobrými přáteli nebo procházka na čerstvém vzduchu.
Jako prevenci depresí je také nutné život dobře vybalancovat. Je potřeba kompenzovat duševní zátěž a vyvětrat si hlavu. Na to je nejlepší aktivní odpočinek, tedy protipól psychické zátěže, kterou jsme měli v práci. K novoročním předsevzetím by tedy rozhodně měl patřit i aktivní životní styl, sport a dostatek společenských setkání s přáteli. Pokud máte špatnou náladu nebo se necítíte v pohodě, pomoci může vyčistit si hlavu třeba „úklidem“, přerovnáním nebo urovnáním věcí nebo zahrady….
Depresivní stavy může zhoršit i nedostatek minerálů a vitamínů
Zima je náročné období a tělo potřebuje dostatečnou výživu. Je proto nutné nejen myslet na zdravou a kvalitní stravu, ale dopřát tělu především dostatečný přísun minerálů. Pro dobrý psychický stav je důležitý především Vitamín D, který zároveň velmi podporuje imunitu. Jeho zdroj najdete v rozšíření jídelníčku o dostatečné množství mořských plodů a ryb. Případně je možné si vitamin D zakoupit samostatně v lékárně. Pokud jeho přísun dobře zkombinujete se sportem a pohybem na čerstvém vzduchu, měli byste se během zimy cítit dobře a zimní deprese se vám vyhnou.
Pravdou je, že pokud péči a tělo a duši během zimy podceníte, s příchodem jara se naopak můžete cítit ještě hůře a zimní deprese se na jaře mohou naopak ještě zhoršit. Při nedostatečné péči totiž může být tělo po zimě již skutečně vyčerpané.
U deprese je rozhodující včasná léčba
Pokud ale špatně spíte, budíte se, jste stále unavení a tíseň, špatná nálada nebo depresivní pocity trvají déle než dva týdny a nemají tendence se spontánně zlepšovat, je vždy potřeba pomýšlet na to, že se již jedná o určitý stupeň depresivní reakce, kterou je vhodné začít co nejdříve léčit. Jako první krok je možné využít v lékárně některé volně dostupné přírodní preparáty na bylinné bázi, které mohou v těžké situaci pomoci.
Jestliže ale ani po týdnu užívání nepocítíme úlevu, je na čase problém prodiskutovat s praktickým lékařem, který má veškeré kompetence i možnosti tyto stavy léčbou včas podchytit. Pokud vše řešíme zavčas, může také postačit i psychoterapeutický rozhovor se specialistou;, který má s diagnostickou a léčbou deprese zkušenost. Jestliže jsou stavy vážnější nebo se deprese včas nepodchytí, je skutečně na místě vyhledat odbornější léčbu pod vedením psychologa nebo psychiatra. Deprese nepodceňujte. Pokud jsou neléčené, mohou opravdu velmi zkomplikovat život.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.