Depresi je potřeba řešit včas
Letošní podzim byl pro všechny velmi náročný. Mnoho lidí díky nejrůznějším omezením řešilo problémy se svou živností nebo v rodině. Krátké dny a období svátků navíc naše vnitřní pocity mohou pouze zhoršit a u některých se právě nyní mohou objevovat „zimní“ deprese. Přechodné pocity smutku nebo bezradnosti mohou postihnout každého.
Vánoce působí na naší citovou stránku – ať už máme rodinu nebo jsme sami. Mnozí lidé během Vánoc určité stavy deprese pocítili. Je to dáno mimo jiné i tím, že vánoční kampaně nás tlačí do radostné nálady a pokud radost z nejrůznějších důvodů nepociťujete, může se o to více dostavit skutečná deprese.
Všemu napomáhá i zimní období – tedy krátké dny a dlouhé noci. A to je stav, kdy máme sklony k depresivním náladám snad všichni. Ale pro vznik skutečného onemocnění je potřeba mít i určité dispozice, které se mohou právě nyní spustit.
Špatnou náladu někdy rozežene setkání s přáteli nebo pořádný úklid bytu
Špatnou náladu nebo depresivní rozpoložení má občas každý a někdy tyto stavy mohou trvat i několik dní. To je běžná součást života. Pomoci dostat se z nejhoršího může i setkání s dobrými přáteli nebo procházka na čerstvém vzduchu.
Jako prevenci depresí je také nutné život dobře vybalancovat. Je potřeba kompenzovat duševní zátěž a vyvětrat si hlavu. Na to je nejlepší aktivní odpočinek, tedy protipól psychické zátěže, kterou jsme měli v práci. Pokud máte špatnou náladu nebo se necítíte v pohodě, můžete si zkusit vyčistit hlavu třeba úklidem, přerovnáním a urovnáním věcí nebo prací na zahradě.
Jako u mnoha nemocí, i u deprese je rozhodující včasná léčba
Pokud ale špatně spíte, budíte se, jste stále unavení a tíseň, špatná nálada nebo depresivní pocity trvají déle než 2 týdny a nemají tendence se spontánně zlepšovat, je vždy potřeba pomýšlet na to, že se již jedná o určitý stupeň depresivní reakce, kterou je vhodné začít co nejdříve léčit.
Jako první krok je možné využít v lékárně některé volně dostupné přírodní preparáty na bylinné bázi, které mohou v těžké situaci pomoci. Jestliže ale ani po týdnu užívání nepocítíme úlevu, je na čase problém prodiskutovat s praktickým lékařem, který má veškeré kompetence i možnosti tyto stavy léčbou včas podchytit.
Pokud vše řešíme zavčas, může také postačit i psychoterapeutický rozhovor se specialistou, který má s diagnostickou a léčbou deprese zkušenost. Jestliže jsou stavy vážnější nebo se deprese včas nepodchytí, je skutečně na místě vyhledat odbornější léčbu pod vedením psychologa nebo psychiatra. Deprese nepodceňujte. Pokud jsou neléčené, mohou opravdu velmi zkomplikovat život.
Související
-
Pokud máte sklony k alkoholismu, nekupujte si alkoholické nápoje domů
Malá dávka alkoholu nám nemůže uškodit. Jde ale o to, jak dlouho daný člověk udrží ve své konzumaci onu „malou dávku“. Závislost přichází plíživě, ani si ji neuvědomíte.
-
Komplikace se žlučníkem nepodceňujte a zjistěte, jaká jídla vám dělají potíže
Problémy se žlučníkem mohou být rodová dispozice, ale nejčastěji souvisí s přejídáním nebo se stresem. Při podrážděném žlučníku se pak cítíte těžce a nafouknutě.
-
Zánět slepého střeva se nesnažte utlumit studenými obklady. Jedinou spolehlivou léčbou je operace
Zánět slepého střeva je nejen bolestivý a nepříjemný, ale při zanedbání může přejít až do života ohrožující zdravotní komplikace.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.