Devět křížů připomíná rodinnou tragédii. Odstavený ženich vykonal strašnou pomstu
Jméno proslaveného motorestu nedaleko Brna zná asi každý, kdo někdy jel po dálnici D1. A devět dřevěných křížů skutečně stojí opodál coby připomínka rodinné tragédie z druhé poloviny 16. století.
Tehdy se prý vracel z trhu sedlák z obce Lesní Hluboké a objevil u cesty mladého muže s rozbitou hlavou. Prý ho přepadli lupiči. Odvezl mladíka domů, postaral se o něj a dozvěděl se, že je to koňský handlíř až odněkud z Uher.
Když se švarnému marodovi ulevilo, zakoukal se do sedlákovy spanilé dcery. Rozhodl se vydat na cestu domů a vydělat ještě trochu peněz, aby se mohl do roka a do dne vrátit a uspořádat veselku.
Rok se s rokem sešel, handlíř se nevracel, a tak sedlákova dcera podlehla otcovskému naléhání a svolila, že se vdá za jiného. Předtím ale stihla napsat milému dopis, ať si za ní pospíší.
Handlíř dorazil na místo v předvečer svatby. V hospodě uplatil kumpána, aby mu pomohl sehnat zbraně a vykonat strašlivou pomstu. Druhého dne si počíhali na svatební průvod vracející se z kostela do Hlubokého. Na místě zůstalo ležet v krvi sedm svatebčanů a taky mstitel a jeho společník. Devět mrtvých – devět křížů. Prý se na tom místě dodnes zjevuje přízrak mrtvé nevěsty a způsobuje na dálnici dopravní nehody!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.