Dopřejte dětem zábavu, vydejte se do Bílých Karpat na Salaš Travičná
Na jednom z kopečků nad Tvarožnou Lhotou poblíž jihomoravské Strážnice se rozprostírá turistický výletní areál Salaš Travičná. Občanské sdružení INEX Bílé Karpaty ho začalo budovat před deseti lety v místě, kde kdysi salaš stávala.
„Salaš tady bývala v 18. století, akorát se na to zapomnělo, korunu tomu dal minulý režim, kdy se tu vybudoval kravín,“ vysvětluje Vít Hrdoušek z INEXu. I ten ale nakonec skončil a místo zarostlo křovím. Pak se parta nadšenců rozhodla salaš obnovit a nabídnout ji jako příjemný cíl pro rodinný výlet.
V areálu je malé muzeum kopaničářských roubených staveb salaše, ekologická naučná stezka se sedmi zastaveními, arboretem více než dvou desítek původních dřevin Bílých Karpat a sportovní atrakce pro malé a velké – lávky, lanovky, lana či horolezecký strom. V areálu je přírodní amfiteátr pro pořádání kulturních akcí a tábořiště pro stany a týpí.
V okolí jsou pastviny pro ovce, kozy a koně. „Jsou tady ale i samozřejmě husy, včely, žáby či slepice a v okolí pak také spousta divokých zvířat, některá zvířata máme pojmenovaná, například kozla Uhlíka anebo ovečku Vendulu. Pak tady máme nepojmenovaná zvířata a tak se pak normálně jedí,“ říká Vít Hrdoušek.
Salaš Travičná se snaží vzkřísit slávu polozapomenuté oskeruše
Na salaši a v jejím okolí je možné spatřit mnoho krásných stromů, mezi kterými patří největší pozornost jeřábu oskeruše. Kdysi bývala na Moravském Slovácku běžná, ve 20. století se ale téměř ztratila. Ve Tvarožné Lhotě se proto snaží slávu stromu vzkřísit.
„Do našeho projektu se zapojilo i mnoho dalších obcí, dnes už tak tyto stromy nejsou úplnou vzácností, postupně všechny přesvědčujeme, že oskeruše rodí plody, které se dají využít k léčebným účelům i na dobrou marmeládu nebo pálenku,“ dodává na závěr Vít Hrdoušek. Popularitu stromu šíří i každoroční Slavnosti oskoruší a Muzeum oskoruší.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: ‚Vezmeme si Panamský průplav zpět a k Mexiku pošleme armádu,‘ uvedl Trump po zvolení
-
Propuštění rukojmí Hamásu potřebují klid. Přijetí záchrany je náporem na psychiku, říká psycholog
-
Evropě hrozí druhá Jalta. Můžeme skončit ve sféře vlivu jako po druhé světové válce‘ říká bankéř Jonáš
-
Soupeřit s ruskými piloty by byla výzva, říká vítěz Dakaru Macík. Fanouškům by chtěl závod přiblížit