Dřevostavby si získávají oblibu díky dobrým tepelně izolačním vlastnostem

29. říjen 2024

Současné kvalitní dřevostavby využívají moderní technologie i nejnovější stavební materiály. Podle Vlastimila Makovce, jednatele společnosti ATRIUM, je u dřevostaveb největší výhodou příjemné vnitřní klima i dobré tepelně izolační vlastnosti.

Navštívili jste během léta nějaký skanzen nebo stylovou roubenku v horách? A všimli jste si, jak bylo uvnitř příjemně? Je to především díky dřevu, které má jako stavební materiál mnoho pozitivních vlastností. Pevnost, pružnost, dobrá izolace, odolnost vůči horku či zimě, ale i schopnost vydržet tlak, dělá ze dřeva jeden z nejideálnějších stavebních materiálů i v dnešní době.

Ovšem pouze za předpokladu, že je na její stavbu použito opravdu kvalitní vyzrálé dřevo, které je samozřejmě nejdůležitějším a zcela základním prvkem. Dnešní technologie při konstrukci umožňují využití tzv. sendvičových stěn, které dřevo kombinují s moderními a nehořlavými materiály.

Základ sendvičové stěny je kvalitní dřevo vyplněné minerální izolací. Na vnitřní straně může být sádrokarton, případně pevnější sádrovláknitá deska, která umožňuje i zavěšení těžkých předmětů a má výborné statické i protipožární vlastnosti. Z vnější strany je dřevo chráněno například dřevovláknitou deskou, která poslouží i jako vhodný podklad pod fasádu.

Vnitřní vlastnosti dřevostaveb jsou výhodou

Díky dobrým tepelně izolačním vlastnostem dřeva je vnitřní klima příjemné a vyrovnané. Příjemné klima v dřevostavbě zaručuje především spojení s difuzně otevřenou konstrukcí, do které se dřevo zapracuje.

Se standardní vlhkostí, která vzniká například při vaření či sprchování, si moderní systémy difuzně otevřených konstrukcí staveb snadno poradí. Tato konstrukce umí přebytečnou vlhkost odvádět.

Ekologické dřevostavby

Další benefity jsou její špičkové akustické a tepelně izolační vlastnosti v zimě i v létě. Stavbu je možné velmi rychle a dobře vytopit a lehce udržovat tepelný komfort v každém ročním období.

Na své si přijde i architekt

Díky jednotlivým stavebním prvkům je možné vytvářet atypické tvary podle potřeb majitelů. Architekt si navíc díky možnostem kombinace stavebních materiálů může s návrhem dřevostavby opravdu dobře vyhrát a naprojektovat skutečně originální stavbu.

Díky sendvičovým stěnám může zvenčí dřevostavba vypadat jako zděný nebo kamenný dům, takže ani nepoznáme, že vnitřní konstrukce je dřevěná. Dřevostavba vyžaduje minimální údržbu. Dřevěné venkovní části bude nutné přibližně po pěti letech přetřít lazurovacím nátěrem s UV stabilními prvky.

Poslechněte si reportáž v Hobby magazínu.

Spustit audio