Důležité je věřit, že lze žít i bez pomoci očí, nebát se vzít bílou hůl a vyjít na ulici, říká ředitelka Tyfloservisu Eva Machová

17. listopad 2024 07:00, aktualizováno

S dalším pomůže právě projekt Tyfloservis, který od roku 1991 nevidomým a slabozrakým lidem nabízí potřebné informace a učí praktickým dovednostem, díky nimž mohou žít samostatněji a nezávisleji na cizí pomoci.

 

Celostátní systém rehabilitace dospělých nevidomých a slabozrakých založil Josef Cerha. Terénní a ambulantní služby jsou poskytovány zdarma prostřednictvím sítě 13 krajských středisek.

Nevidomí a slabozrací lidé se v Tyfloservisu učí například samostatně se pohybovat v prostoru s bílou holí, postarat se o svou domácnost, číst a psát Braillovo bodové písmo nebo psát na klávesnici počítače. Zároveň se mohou seznámit s různými druhy kompenzačních a rehabilitačních pomůcek. Každoročně se na Tyfloservis obrátí více než 2 a půl tisíce nevidomých a slabozrakých klientů.

Dále je projekt zaměřen na edukační činnost pro širokou odbornou i laickou veřejnost, jejímž cílem je zvýšení informovanosti o způsobech navázání kontaktu a komunikace s lidmi se zrakovým handicapem.

Podrobnosti jsou k dispozici na webu Tyfloservisu

Pichtův psací stroj slouží k zápisu Braillova písma
Spustit audio