Etnobotanika a archeobotanika. Nejen těmito obory se zaobírá Jarmila Skružná z Roztok

5. srpen 2024, aktualizováno

Jarmila Skružná působí v Botanické zahradě hlavního města Prahy jako vedoucí oddělení etnobotaniky a prezentace botaniky. V rámci kurátorské práce spravuje už od 90. let minulého století sbírku užitkových rostlin mírného pásma. Zabývá se historií pěstování užitkových rostlin a archeobotanickým výzkumem klášterních zahrad.

Spolupracuje na přípravě různých vycházek s odborným výkladem, výstav, a dlouhodobě se věnuje otázce přístupnosti botanické zahrady pro návštěvníky se specifickými potřebami. Jednoduše řečeno, s kolegy se snaží o to, aby se krásami zahrady mohli kochat také maminky s kočárky, starší lidé, kterým se hůř chodí, lidé na vozíku nebo návštěvníci se zrakovým handicapem. Navíc často odpovídá na dotazy redaktorů v rozhlasových i televizních pořadech. Z Roztok to má do práce v Praze - Troji kousek.

Japonská zahrada je oblíbeným místem Jarmily Skružné v botanické zahradě

Zmínili jsme etnobotaniku a archeobotaniku. Co se za názvy těchto oborů ukrývá? „Archeobotanika v sobě spojuje, jak název napovídá, archeologii a botaniku. Zaměřuje se na výzkum rostlinných zbytků v nejširším slova smyslu, v kontextu archeologických nálezů a situací. Etnobotanika se zabývá tím, k čemu rostliny člověk využíval a využívá v různých domorodých komunitách. Zajímáme se o to, čím byly rostliny pro člověka prospěšné.“

Jarmila Skružná je autorkou mnoha přednášek, výstav nebo publikací.

Svazenka vratičolistá
Spustit audio