Faustův dům: V seznamu jmen vlastníků žádný Faust nefiguruje. Proč tedy dům nese toto jméno?
Dominantou jižní části Karlova náměstí v Praze je Faustův dům. Původně gotický, pak renesančně a nakonec barokně upravený palác, který využívá Všeobecná fakultní nemocnice a První lékařská fakulta.
První zmínka o domě je z roku 1378, kdy patřil vévodovi Opavskému. V následujících staletích dům mnohokrát změnil majitele, někdo ho prodal, jinému ho zase zkonfiskovali nebo přecházel na potomky jako dědictví. V seznamu jmen vlastníků však žádný Faust nefiguruje, tak proč tedy nese dům toto jméno?
Může za to faustovská legenda o doktorovi, který upsal svou hříšnou duši ďáblu a ten ho pak odnesl do pekla dírou ve stropě. Tato legenda má původ zřejmě v tom, že několik majitelů domu se věnovalo alchymii, okultním vědám nebo fyzice. Byl mezi nimi i Edward Kelley, který se snažil pro císaře Rudolfa II. vyrobit elixír věčného mládí.
S tím Faustem to tedy bude nejspíš jen báchorka, dům, který v Praze nese jeho jméno, však přesto skrývá několik tajemných zákoutí a ve stěnách byly objeveny zazděné dětské botičky a kočičí kostry. Takže, kdo ví?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka