Hospital Kuks je vrcholné dílo českého baroka. V útrobách budovy můžete najít i lékárnu a dodnes na policích obdivovat stojatky
Vrcholné dílo českého baroka vystavěl v Kuksu počátkem 18. století František Antonín Špork.
Šlechtická rezidence s lázněmi leží byla situována na levém břehu Labe, budoucí ústav pro přestárlé veterány začali stavět na pravém břehu. Současně vztyčili i kostel, jehož krypta sloužila jako hraběcí hrobka. Zároveň se zřizovala špitální zahrada, za kterou později vznikl ještě hřbitov s kaplí.
Monumentální komplex podtrhuje série soch, umístěných na terase před hospitálem. Vytvořil je Matyáš Braun a znázorňují Ctnosti a Neřesti. V útrobách budovy pak můžeme najít i lékárnu. Ta se nazývala U Granátového jablka a dodnes na policích můžeme obdivovat stojatky – lékárenské nádoby – od dračí krve, račích ok či prášku z lebky oběšence.
Špitálníci, tedy chovanci, vykonávali pouze lehčí práce, nesměli si spílat a přít se, navštěvovat kořalny a především museli pilně navštěvovat každodenní mše svaté. I víc než 300 let od svého vzniku panuje v areálu Hospitalu Kuks jedinečná duchovní atmosféra.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.