Já su tak šťastné! František Venclovský zdolal kanál La Manche na druhý pokus. Voda mu dala štěstí i vzala život

František Venclovský začínal jako vynikající atlet, vzpíral, zápasil, boxoval. V roce 1955 dokonce pomýšlel na olympijskou reprezentaci.

Bohužel se ale těžce zranil při skoku přes koně a rok strávil na lůžku v sádrovém krunýři. Když se konečně postavil na nohy, bylo jasné, že k boxu se už nevrátí. Ale sport neopustil.

Začal tvrdě trénovat a posilovat ochablé svaly dálkovým plaváním ve studené vodě a otužováním v ledové tříšti. A tehdy ho napadlo zkusit přeplavat kanál La Manche. Několik let sháněl potřebná povolení a také potřebné finance. Teprve 6. září 1970 se přiblížil splnění letitého snu.

První pokus mu však nevyšel. Tehdy startoval za nepříznivého počasí – musel, protože mu docházely peníze. Přes dvanáct hodin bojoval s nezkrotnými vlnami, oči ho kvůli netěsnícím brýlím pálily od slané vody, až ho nakonec k smrti unaveného vytáhli z vody na loď.

Druhý pokus 30. července 1971 byl úspěšný a František Venclovský tak mohl pronést svou legendární větu „Já su tak šťastné!“. Voda se ale stala jeho osudem. Když si šel v roce 1996 zaplavat do své milované Bečvy, postihl ho kolaps, na jehož následky ve čtyřiašedesáti letech zemřel.

autor: Jitka Škápíková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.