Jakub Jan Ryba ukončil svůj život údajně sám, ale délka smrtelné rány na krku sebevraždě neodpovídá
Jakub Jan Ryba, autor České mše vánoční, byl ve své době snad nejvzdělanějším učitelem u nás. Ačkoli toužil stát se hudebním skladatelem, respektoval otcovo přání. Ve dvaadvaceti letech nastoupil na místo kantora v Rožmitále pod Třemšínem.
Razil osvícenské myšlenky. Zrušil tělesné tresty, učil děti nejen obvyklým předmětům, ale také základům slušného chování, pravidlům zdravovědy a polního hospodářství. Sám měl kupu dětí a žil a skládal v bídě. Pochopení nenacházel ani u rodičů svých žáků, natož pak u vrchnosti. Když se k existenčním starostem a nenaplněným ambicím přidala ještě vážná choroba, došly mu síly.
Jakub Jan Ryba ukončil svůj život v padesáti letech 8. dubna 1815. Našli ho pod kopcem Štěrbina s krčními tepnami proříznutými břitvou. Vedle těla ležely Senekovy Rozpravy o Nesmrtelnosti duše.
Tradičně se má za to, že si vzal život vlastní rukou, přestože podle novějších výzkumů nebyl dopis na rozloučenou napsán jeho písmem a délka smrtelné rány na krku sebevraždě neodpovídá. Jako sebevrah byl pochován bez obřadu na zrušeném morovém hřbitově. Teprve po čtyřiceti letech byly jeho ostatky přeneseny na rožmitálský hřbitov.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.