Proces s Rudolfem Slánským: Přiznání k vymyšleným zločinům bylo vynuceno výhrůžkami a mučením
Když se komunisté v únoru 1948 chopili moci v Československu, začali systematicky likvidovat své úhlavní nepřátele a sloužily jim k tomu inscenované soudní procesy.
Po první vlně došlo po sovětském vzoru na hledání vnitřního nepřítele. Stal se jím prominentní člen vedení Komunistické strany a kolega Klementa Gottwalda Rudolf Slánský.
V procesu, který měl antisemitský podtext a odehrál se v roce 1952, byl Slánský spolu s dalšími 13 lidmi obviněn ze špionáže a spiknutí proti republice. Přiznání k vymyšleným zločinům bylo vynuceno výhrůžkami a mučením. Inscenované soudní líčení vedl prokurátor Josef Urválek, nechvalně proslulý jako kat Milady Horákové. Jedenácti obviněným soud vyměřil trest smrti a následně byli oběšeni.
Proces sloužil jako nástroj pro upevnění moci komunistů a také výstraha. Sovětský vůdce Stalin chtěl zabránit odcizení dalších komunistických satelitních států, jako se to stalo v případě Jugoslávie.
V roce 1963 byli všichni odsouzení ve Slánského procesu tajně rehabilitováni. Veřejnost se to však dozvěděla až v roce 1968.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.