Vratislav II. měl cestu ke královské koruně spletitou. Na svou dobu projevil poměrně neobvyklou loajalitu, a ta byla odměněna

20. listopad 2024

Cesta českých panovníků ke královské koruně nebyla rychlá ani přímočará. Jako první ji získal Vratislav II. Syn Břetislava a Jitky na trůn nastoupil roku 1061 po smrti bratra Spytihněva II.

V římské říši tehdy probíhaly boje o moc. Císař Jindřich IV. měl soupeře v protikráli Rudolfu Švábském, na Čechy útočila polská vojska. Vratislav II. zvolil na svou dobu poměrně neobvyklou loajalitu a Jindřichovi stál pevně po boku.

A tuto věrnost císař odměnil, když roku 1085 na sjezdu v Mohuči získal Vratislav II. královskou korunu. Nechal se dvakrát korunovat, jednou v Mohuči a podruhé v Praze. U příležitosti této události byl vyhotoven výjimečný manuskript zvaný vyšehradský kodex. Papež však platnost korunovací nikdy neuznal.

Dalším důležitým činem Vratislava II. bylo založení biskupství v Olomouci. Za svého života se stihl třikrát oženit a zplodit množství potomků. Ti ovšem na královskou korunu nárok neměli – nebyla totiž dědičná.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.