Jan Kratochvíl připravil zvěřinovou paštiku s brusinkovou omáčkou, ochutnával Jan Čenský
Naďa Konvalinková a Patrik Rozehnal se vydali do obce Předboj ve středních Čechách. Nachází se tam golfový areál YARD resort, jehož součástí je i restaurace Ke Tvrzi, kde se soustředí na moderní českou gastronomii, ale i na jídlo pro sportovce.
Šéfkuchařem je tam mladý, ale už zkušený, kuchař Jan Kratochvíl. Pochází z kuchařské rodiny, vařil v Praze u Radka Šubrta, 3 roky sbíral zkušenosti i v Anglii a chvíli také v Mexiku. Miluje českou i klasickou evropskou kuchyni, je dravý, usměvavý a vaří s láskou k surovinám. Připravil si studený předkrm - zvěřinovou paštiku s brusinkovou omáčkou na bylinkovém salátku.
Na ochutnání přizvali Naďa s Patrikem i herce Jana Čenského. Ten zvěřinu miluje a rád se i zapojil do přípravy. Navíc jste se dozvěděli, jaká jídla a vína má rád, jestli někdy lovil s myslivci zvěř a jak mu to jde s češtinou.
Zvěřinová paštika:
- 250 g zvěřinového masa
- 250 g drůbežích jatýrek
- 125 ml smetany ke šlehání
- 1 vejce
- 3 cl koňaku
- asi 20 plátků slaniny
- sůl, pepř, drcené nové koření,
- nasekaný čerstvý rozmarýn
- trochu oleje
- pár kostek ledu
Postup:
Oba druhy masa nameleme na masovém strojku najemno. Směs pak dáme do kutru nebo do mixéru se sekacími noži a spolu s cca 3 kostkami ledu rozmixujeme na jemnou fáš (hmotu). Postupně přiléváme i smetanu. Ale pozor, maso se nesmí zahřívat. Pak směs vyklopíme do mísy, přidáme vejce a koření. Mezitím si zflambujeme koňak. Tedy vlijeme ho do hrnce, zahřejeme na plotně a zapálíme. Alkohol vyhoří. Necháme zchladnout a nakonec přilijeme do masové směsi.
Terinu na paštiku (formu) vymažeme nebo vystříkáme olejem, vyložíme potravinářskou fólií a nakonec vyskládáme plátky slaniny. Tak, že plátek položíme do středu na dno a po stěnách ho pokládáme směrem ven, aby přečníval. Do takto připravené formy vlijeme směs masa, 2-3x sklepeme vzduch a pomocí potravinářské fólie přeložíme plátky anglické slaniny.
Terinu s paštikou utěsníme alobalem, vložíme do pekáčku, který do poloviny výšky paštikové formy zalijeme vodou (vodní lázeň). Dáme do trouby a pečeme 45 až 60 minut při 120˚ C. Po upečení vyndáme, zatížíme seshora něčím hodně těžkým, aby se vytlačil vzduch a dáme do lednice na noc nebo 1 den.
Nakonec vyklopíme a krájíme na plátky. Podáváme s brusinkovou omáčkou a bílým pečivem salátkem.
Brusinková omáčka:
- brusinkový kompot (nebo čerstvé divoké brusinky)
- citronová šťáva
- čerstvě mletý pepř
- trochu vody
Postup:
Vše spolu rozmícháme a podáváme za studena k paštikám, sýrům, salátkům apod.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.