Jaroslav Monček uvařil tafelspitz, ochutnala Markéta Hrubešová
Pochoutky na talíři se přesunuly do stylové restaurace Kočár z Vídně, kterou najdete v Saském dvoře na Malé Straně v Praze. Vaří tam rakouskou kuchyni. Jedním z místních slavných jídel, které prý miloval i císařpán František Josef I., je tafelspitz. Ochutnala ho Naďa Konvalinková, Patrik Rozehnal i herečka Markéta Hrubešová.
Tafelspitz se šťouchanými bramborami, křenovou a pažitkovou omáčkou
Tafelspitz:
- 1,5 kg květové hovězí špičky
- sůl
- 2 bobkové listy
- 5 kuliček nového koření
- jedna velká cibule
- žlutá a červená mrkev
- hovězí kost
Postup:
Maso umyjeme. Oloupeme mrkev. Cibuli i se slupkou rozřízneme na půl. Slupku ponecháme, protože díky ní má vývar pěknou barvu. Spolu s masem a hovězími kostmi dáme do kastrolu se studenou vodou. Přidáme bobkový list, nové koření a pořádně osolíme.
Necháme vařit pomalu do měkka přibližně pět hodin. Po hodině mrkev vytáhneme. Schováme si ji na nakrájení na kostičky na ozdobu. Tafelspitz neboli květovou špičku podáváme v hlubokém talíři v kuse nebo nakrájenou na plátky a ponořenou do vývaru, ve kterém se vařila.
Štouchané brambory:
- brambory
- cibule
Brambory dáme vařit ve slupce. Po uvaření je nastrouháme na struhadle. Cibuli si nakrájíme najemno a na pánvičce ji orestujeme do zlatova. Orestovanou cibulku přidáme do nastrouhaných brambor a promícháme.
Křenová omáčka:
- jablka
- křen
Postup:
Jablka oloupeme, zbavíme jádřince a dáme péct do trouby. Po upečení jablka rozmixujeme a dochutíme nastrouhaným křenem.
Pažitková omáčka:
- majonéza
- bílý chleba
- 2 vejce vařená natvrdo
- sůl
- pepř
- pažitka
Postup:
Chleba rozdrolíme na co nejmenší kousky. Přidáme najemno nastrouhaná vařená vejce a majonézu. Dochutíme solí, pepřem. Pažitku nevmícháváme, ale sypeme na omáčku.
Před podáváním maso nakrájíme na tenké plátky a přikryjeme zeleninou z masového vývaru.
Jaroslav Monček
Šéfkuchař a spolumajitel restaurace Jaroslav Monček vařil několik let ve Vídni a jeho předkové také pocházejí z tohoto města na Dunaji. Proto má rakouskou kuchyni v malíčku a ve svém podniku nabízí především průřez vyhlášenou vídeňskou kuchyní. Často také jezdí pro suroviny do Vídně a dokáže všem poradit, kam si tam zajít. V restauraci je pro něj důležitá i rodinná atmosféra a také hudba, která navodí příjemnou atmosféru.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka