Kapela TŘEHUSK baví lidi více než třicet let. Když nemohla koncertovat, vyhrávala seniorům přímo pod okny
Venkovská kapela TŘEHUSK hraje na jarmarcích, masopustech, v hospodách i na tanečních zábavách už od roku 1985. Písničkami vypráví příběhy ze staré Prahy i z okolí Berouna. Hudebníky nezastavil ani koronavirus. K posluchačům si našli cestu navzdory všem omezením.
„TŘEHUSK je zkratka tří slov, a sice TŘEbaňská HUdební SKupina. Vypovídá to o tom, že jsme v roce 1985 vznikli v takové malé vesničce na pravém břehu Berounky, která se jmenuje Zadní Třebaň, “ vysvětluje kapelník Miloslav Frýdl, který patří k zakládajícím členům kapely. Složení skupiny se za 36 let proměnilo a počet hrajících členů bývá různý. Někdy hrají ve třech, jindy divákům vyhrává šest hudebníků.
Kapela TŘEHUSK hraje především staropražské a lidové písničky, nechybí ale i vlastní tvorba. Autorem řady písní je právě Miloslav Frýdl. Hudebníci hrají v dobových kostýmech, a tak koncerty připomínají divadelní vystoupení. „To je i to, co se mi na těch staropražských písničkách líbí, že tam kolikrát člověk dostane hned na začátku tu roli a ještě si tam přidá divadlo, takovou scénku,“ říká Pavla Nováčková, která v kapele TŘEHUSK zpívá a hraje na kytaru.
Kapela TŘEHUSK má na svém kontě už šest samostatných CD a chystá další. Loňský rok byl pro hudebníky složitý, kapela ale ani v době pandemie kovidu nezahálela. Vyhrávala seniorům pod okny nebo koncertovala z obecního rozhlasu v Hlásné Třebani.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.