Karel Uzel zná všechny turistické trasy na Mělnicku zpaměti. Jeho značky na stromech provázely několik generací turistů
Značkař musí být přesný a důsledný, říká Karel Uzel, jehož životní vášní bylo značení turistických tras. Napsal knížku Kokořínsko a je spoluautorem celé řady map a turistických příruček. Tento neúnavný propagátor Mělnicka nedávno převzal Bronzový řád města Mělníka.
„Turistika, to byla hlavní vlajková loď mého života,“ říká Karel Uzel, který během pěti desítek let vystřídal několik povolání, k turistice měl ale stále blízko. Jeho oblíbenou literaturou v dětství byly jízdní řády, miloval mapy a cestování po Čechách i po světě. Po vysoké škole nastoupil jako učitel ve Vysoké, kde se svými žáky podnikal úniky do přírody. „Jak to bylo v osnovách možné, tak jsem s nimi pořádal vycházku, protože jsem ten kraj od malička, díky dědečkovi, dobře znal.“
Později Karel Uzel pořádal turistické výlety i v Mělnickém domě pionýrů. Za nejkrásnější období ale považuje pět let, kdy pracoval v turistické redakci nakladatelství Olympia. Jako vášnivý cestovatel napsal několik vlastivědných titulů a turistických příruček. V roce 1985 mu vyšla knížka Kokořínsko a spolu s Jiřím Rohlíkem spolupracoval na tvorbě několika map, které zavedly turisty do Máchova kraje a na další oblíbená místa.
Turistické mapy a průvodci všeho druhu dnes zabírají značný kus knihovny Karla Uzla. Vyzkoušel si totiž také povolání průvodce v cestovní kanceláři. Rád cestoval na Slovensko, ale také třeba do Švýcarska, kde jeho paní Lubomíra vařila pro skupinu 40 turistů. Manželku brával sebou i na značení turistických tras. „Značení jsem miloval, vlastně jsem po něm pokukoval od svých dětských let,“ usmívá se pan Uzel.
I když už je v důchodu a před časem oslavil 85. narozeniny, poslední značky maloval ještě nedávno. „Mělnický okres má asi 350 kilometrů značených tras, čili postupem času za 57 let mého značení jsem každou trasu značil.“ Dodnes si pan Uzel pamatuje, kde jsou pověšené směrovky nebo zda jsou značky na stromě či na sloupech.
Poslechněte si Karla Uzla a jeho vyprávění o mapách v reportáži Báry Kvapilové.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.