Karel Voříšek: Štěstí je stav duše, a to z vás pak vyzařuje
Několikrát vyhrál anketu TýTý, je autorem několika knih a jako jeden z mála televizních moderátorů prošel všemi celoplošnými televizemi. Která mu dala profesně nejvíc a jak se dá naučit štěstí?
Karel Voříšek působil v Československé televizi, na Nově i na Primě, kde je doposud. „Tehdy ještě v Československé televizi to byla obrovská zkušenost, byla to první televize, poprvé jsem dělal i redaktora. V 90. letech jsem začal podnikat, to byl takový boom, a jen tak z legrace jsem zašel na konkurz na Novu. Všude mi to něco dalo.“
Odcházení z Novy po 14 letech ale nebylo veselé. Důvodem bylo obvinění ze spolupráce s StB, kvůli kterému se soudil a očistil své jméno. „Byla to bolestná zkušenost, ale potvrdilo se mi, že každá změna je k lepšímu. I když se mi v té chvíli hroutil svět, tak mě to posunulo dál.“
Nabídka na Primu přišla ještě večer. „Našel jsem tu novou skvělou zpravodajskou partu, dostal nabídky na rétorické semináře a napsal už čtyři knihy,“ vyjmenovává své činnosti moderátor a prozradil, že pracuje na páté knize. Ta bude o rétorice, kterou dává dohromady s hercem a mistrem rétoriky Janem Přeučilem.
Moderátor, spisovatel, cestovatel
Karel Voříšek se těší dobré kondici a je pověstný tím, že bývá stále dobře naladěný. „Tělo mi někdy dává o věku vědět, ale jak říká Buddha, jsme tím, o čem přemýšlíme, že jsme. Je to v hlavě a srdci.“
Dřív mu hodně záleželo na tom, co si o něm lidé myslí. „Tomu ale nemůžete podlehnout, protože pak nežijete svůj život, ale jejich. Proto už nečtu reakce pod různými články, tam za tím jsou problémy těch lidí, ne moje. Na vás je, jak moc si to pustíte do své hlavy. Vy sami se znáte nejvíc, jste se sebou 24 hodin denně.“
Své pohodě přispívá denními meditacemi a výlety za ajurvédou (vědou o životě – pozn. redakce). Z cest na jih Indie čerpá i kniha Žij teď. „Hlavně v době covidu se ukázalo, jak je důležité umět žít přítomným okamžikem.“
Ukecat mozek je kumšt
Kniha Štěstí se dá naučit je jeho osobní zpověď, kde se rozepisuje o tom, jak se mu podařilo zhubnout, a o období, kdy přišel o práci, ale také o partnerských vztazích. A jak se dá štěstí naučit? „Tolstoj řekl, že základem je, že musíte věřit v existenci štěstí. Pokud věříte tomu, že jste třeba prokletý nebo že se vám štěstí vyhýbá, tak to tak bude. Pro každého je štěstí něco jiného. Ale je to hlavně stav duše, a to z vás pak vyzařuje.“
Každý den se proto snaží být aspoň chvilku sám se sebou. „To je důležité. V tu chvíli se zklidňujete a necháváte myšlenky jen proudit skrz vás. Mistr reiki mi říkal, že když na mě půjdou chmurné myšlenky, mám si opakovat ‚Další prosím‘. Musíte ukecat svůj mozek, a to je kumšt.“
Jak nepodlehnout různým pokušením? Jak se mu líbila nabídka na sraz čtyřnohých voříšků, ze které vznikl i zápis do Guinessovy knihy rekordů? Dokázal by moderovat ranní vysílání? Poslechněte si v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka