Kramerius založil Českou expedici. Byl to jeden z nejvýznamnějších kroků při rozvoji českého jazyka
Václav Matěj Kramerius byl spisovatel, průkopník novinářství, majitel nakladatelství a vydavatel novin. V druhé polovině 18. století přispěl k pěstování českého jazyka a k jeho šíření po zemích Koruny české v době národního obrození.
Studoval filozofickou a později právnickou fakultu, studia však nedokončil. Stal se nejprve knihovníkem a s novinařinou se seznámil, když začal pracovat v Schönfeldských novinách.
S jejich vydavatelem však začal mít spory ohledně obsahu, a proto roku 1789 poprvé vydává své vlastní noviny pod názvem Pražské poštovské noviny, později přejmenované na Krameriusovy c.k. vlastenecké noviny. Měly se stát prostředkem uvědomění a osvěty.
Vzápětí si Kramerius zřídil i malý obchod s knihami nazvaný Česká expedice. Později koupil knihtiskárnu a vydávání novin se rozrostlo v nakladatelství stejného názvu. Vydávalo literaturu všech možných žánrů, hlavně pak zábavnou a poučnou. Česká expedice se stala pojmem a její založení bylo jedním z nejvýznamnějších kroků při rozvoji českého jazyka a národního uvědomění v Čechách.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.