Kreativní dílny se v Libiši konají už téměř 10 let. Při procházce obcí poznáte, kdo se jich zúčastnil

V Libiši na Mělnicku se pravidelně scházejí různé generace převážně žen, které spojuje chuť naučit se nové techniky tvoření. Společně vyrábějí dekorace pro svůj domov a zahradu. Když se pak projdete obcí, je zřejmé, kdo se společného tvoření zúčastnil. Na zahradě sedí slepička, v okně poletuje čarodějnice, z parapetu se usmívá ponožkový zajíc.

O kreativní dílny, které s nadšením, velkým nasazením a pod záštitou obecního úřadu celá léta připravuje paní Jaroslava Holinová, je takový zájem, že se musí konat na „turnusy“.

V pozitivní a přátelské atmosféře v zasedačce obecního úřadu například drátkovali velikonoční vejce, zkoušeli vypichovaný patchwork, vyráběli závěsy na květináče, ježky ze šišek, pracovali s kukuřičným šustím. Obecní úřad nakoupí materiál a ten, kdo na dílničku dorazí, si s sebou vezme nůžky, jehly a další pomůcky, které budou potřeba. Voní káva, paní Jaruška, jak organizátorce všichni říkají, vždycky upeče bábovku, aby bylo něco dobrého na zub.

V období Velikonoc se některé z účastnic těchto dílniček zapojí také do soutěže o nejhezčího velikonočního beránka. Zúčastněné výrobky obratem putují do Domova Kněžny Emmy v Neratovicích nebo do Domova s pečovatelskou službou sv. Josefa v Libiši, kde si na nich obyvatelé rádi pochutnají. A je úplně jedno, které místo beránek v soutěži obsadil.

Do Velikonoc je času dost, ale pokud máte chuť vyrobit si podzimní dekoraci, zkuste dýni podle přiloženého návodu a fotek.

Návod na výrobu:

Z látky (barva záleží na vašem vkusu) si vystřihnete entlovacími nůžkami kruh, můžete obkreslit třeba velkou pokličku o průměru 35 cm, na menší dýně asi 25 cm. Režnou nití asi půl centimetru od okraje látku po obvodu spojíte. Nit stáhnete, budoucí dýni vyplníte dutým vláknem, opět utáhnete nit a docpete, aby dýně byla naducaná tak akorát. Nit utáhnete, aby zůstal otvor o průměru asi 2 cm a na niti uděláte uzlík. Pak si do jehly s velkým ouškem navléknete silnější bavlnku nebo slabší vlnu a vytvoříte na dýni rýhy. Tak ji rozdělíte na 8 stejných dílků. Zapošitím nebo uzlíkem zajistíte, že vlna bude držet. Případný zbytek vlny můžete zastrčit do otvoru v dýni. Z látky (stejné nebo jiné, opět podle vkusu) vystřihnete entlovacími nůžkami malý kruh, kterým tavnou pistolí schováte otvor v dýni. Dýni otočíte a do středové prohlubně přilepíte stopku (může to být třeba dřevitý stonek z vinné révy nebo latnatých hortenzií). Dýni si ozdobíte podle vkusu a nálady.

Spustit audio