Kubistické stavby Josefa Gočára jsou charakteristické geometrickými tvary. Později se přiklonil k funkcionalismu

3. květen 2024

Největší audioportál na českém internetu

Budovu Anglobanky zcela vlevo upravil v roce 1923 dle svého návrhu Josef Gočár. Po dostavbě Anglobanky sjednotil Gočár i fasády přilehlých domů a navýšil je o jedno patro. Aby dodržel jejich výšku, vyložil nad 2. patrem robustní římsu | Foto: Jana Volková

Kubistické stavby Josefa Gočára jsou charakteristické geometrickými tvary. Později se přiklonil k funkcionalismu

Český architekt a urbanista, který se proslavil svými kubistickými a funkcionalistickými stavbami. Narodil se v roce 1880 v Semíně u Přelouče.

Studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u Jana Kotěry a později na Akademii výtvarných umění. V prvním desetiletí 20. století se Josef Gočár přiklonil ke kubismu – stylu, který v té době vrcholil.

Jeho kubistické stavby, jako například dům U Černé Matky Boží v Praze, jsou charakteristické svými geometrickými tvary a ostrými hranami. Ve 20. letech se pak přiklonil k novému směru – funkcionalismu, který kladl důraz na funkčnost a jednoduchost. Jeho tvorbu v tomto stylu reprezentuje například kostel svatého Václava v Praze na Čechově náměstí nebo vily v kolonii Baba.

Gočár byl také významným urbanistou. Jeho plány na úpravu Hradce Králové a Pardubic jsou považovány za zásadní pro rozvoj těchto měst. Ve svém stylu navrhoval i nábytek, lustry, svítidla a další užitkové předměty. Josef Gočár zemřel v roce 1945 v Jičíně.

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.