Kubistické stavby Josefa Gočára jsou charakteristické geometrickými tvary. Později se přiklonil k funkcionalismu
Český architekt a urbanista, který se proslavil svými kubistickými a funkcionalistickými stavbami. Narodil se v roce 1880 v Semíně u Přelouče.
Studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u Jana Kotěry a později na Akademii výtvarných umění. V prvním desetiletí 20. století se Josef Gočár přiklonil ke kubismu – stylu, který v té době vrcholil.
Jeho kubistické stavby, jako například dům U Černé Matky Boží v Praze, jsou charakteristické svými geometrickými tvary a ostrými hranami. Ve 20. letech se pak přiklonil k novému směru – funkcionalismu, který kladl důraz na funkčnost a jednoduchost. Jeho tvorbu v tomto stylu reprezentuje například kostel svatého Václava v Praze na Čechově náměstí nebo vily v kolonii Baba.
Gočár byl také významným urbanistou. Jeho plány na úpravu Hradce Králové a Pardubic jsou považovány za zásadní pro rozvoj těchto měst. Ve svém stylu navrhoval i nábytek, lustry, svítidla a další užitkové předměty. Josef Gočár zemřel v roce 1945 v Jičíně.
Související
-
Hradec Králové: Gočárova architektura nebo umělé vlnobití. Právem se mu říkalo „Salon republiky“
Do Hradce Králové kdysi zavítal i prezident T. G. Masaryk nebo operní pěvkyně Ema Destinnová. Vyrábí se tu legendární klavíry Petrof. Proč se mu říkalo „Salon republiky“?
-
Pardubice: Ráj perníků, mekka sportu a dostihových závodů. Velká pardubická vznikla z honů na jelena
Název Pardubice se ustálil v 15. století. Do té doby se město objevuje pod názvy Purdavitz, Pordábic nebo Pordobitz. Město proslulo pečením perníků nebo dostihovými závody.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.