Kubistický malíř Emil Filla byl členem skupiny Osma a jedním z vůdců československé avantgardy
Český kubistický malíř, grafik a sochař Emil Filla se narodil v dubnu 1882 v Chropyni. Dětství prožil v Brně a později odešel do Prahy, kde studoval na Akademii výtvarných umění monumentální malbu.
Školu opustil už po třech letech kvůli konvenčním metodám a náplni výuky, a spolu s několika svými spolužáky se rozhodl hledat novou cestu.
V roce 1907 se stal členem skupiny Osma, která se inspirovala fauvismem a německým expresionismem. V roce 1910 se jeho tvorba začala přibližovat kubismu. Ovlivnilo ho především dílo Pabla Picassa a Georgese Braqua.
Stal se také jedním z vůdců československé avantgardy. Namaloval celou řadu zátiší, ale jeho nejznámějšími obrazy jsou například Dívka s mandolínou nebo Čtenář Dostojevského, který je předmětem mnoha světových studií a publikací.
Část druhé světové války strávil v koncentračním táboře, kde psal texty a prodělal šest infarktů. Po válce se stal profesorem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, ze které však kvůli podlomenému zdraví musel roku 1952 odejít. Zemřel o necelý rok později.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka