Léčivé kapradí: nálev se hodí na zažívací potíže, výhonky zase do salátů nebo směsí koření
V dalším vydání Babských rad se vydáme do stínu vzrostlých stromů, kde roste kapradí, jedna z nejstarších rostlin světa.
Pokud ho máte na zahrádce a díky suchu nevypadá dobře, nezoufejte! Stačí dodat rostlině pořádnou dávku vody a ona obnoví svůj růst, podobně to je i s mechem. Ty největší kapradiny mohou dorůst až do výšky 150 centimetrů.
Nálev z malých čerstvých listů, které rostou nízko při zemi, se používá ke zmírnění zažívacích potíží. Tyto mladé lístky s chutí přidejte do salátů nebo je povařte v polévce. Dají se i usušit a použít v kořenících směsích. Chutí připomínají chřest nebo houby.
Obklady z listů pomáhají na unavené a oteklé nohy například po delších túrách. Ostatně vyzkoušet můžete i koupel s kapradinovým vývarem, která tlumí příznaky revmatismu.
Související
-
Břízy, kapradí, jeleni i žáby se vracejí. Rok po požáru v Českém Švýcarsku národní park ožívá
Byl to největší požár v Česku. A vypukl před rokem. Jak se od té doby krajina v Českém Švýcarsku změnila? Co vyrůstá z popela a jak bude vypadat za deset, dvacet let?
-
Bodláky patří do zahrady a některé dokáží nadělat spoustu parády
Představíme je v dalším vydání Zelených světů. Odpovíme na letní posluchačské dotazy a poradíme s biologickou ochranou proti molicím.
-
Kapradina je rostlina, která se hodí i do koupelny
Vlhko a stín vyhovuje kapradinám, včetně těch pokojových. Proto se jim bude dařit např. ve vaší koupelně, pokud tam máte aspoň malé okno. Úplně bez světla se neobejdou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.