Lemur z Madagaskaru se měl odlišovat, tak jsem mu dal brněnský přízvuk, říká dabér Zbyšek Pantůček
Po těžkém covidu, kdy strávil měsíc v nemocnici, dva měsíce byl doma na kyslíku a na čas ztratil svoji barvu hlasu, už je zase zpět na jevišti. „Zachránil mě Lumír Olšovský, zajistil mi lékaře a poslal na jeviště. Řekl, ať koukám nastoupit a hrát. Vrátil mě do života.“ Hraje v muzikálu Něco shnilého a stále má problém roli udýchat.
Herec a dabér Zbyšek Pantůček hostem Alex Mynářové
Jeho hlasem mluví třeba Colin Firth či lemur Maurice z Madagaskaru, který je typický brněnským ‚hantecem‘. „On se měl odlišovat. V originále jeho angličtina měla afrikánský přízvuk a mě, jelikož mám otce z Brna, napadlo ztvárnit ten hlas takhle.“
Podle Zbyška Pantůčka je namlouvání animovaných postav mnohem náročnější než postavy z filmu. „Tam jde o to, že musíte použít jinou formu hlasu, a když dabujete celý den, tak je to o orvání hlasivek. Takže si zkouším a s režisérem pak vybíráme, jakou techniku zvolím, abych si ten hlas neorval. Už dvakrát jsem přišel o hlas.“
Od vzniku prvního filmu ze série Deník Bridget Jonesové se stal dvorním dabérem Colina Firtha, kterého si oblíbil. „Mně se hrozně líbí takové to nenápadné herectví. On moc nepoužívá gesta a mimiku, on dokáže strašně moc sdělit očima.“
Současný dabing je rychlý
Dobře nadabovaných filmů je podle něj hodně. „Mně spíš vadí, když je tam špatná čeština. Kolikrát jsem přečetl hloupost, a ačkoli máte nad sebou kontrolu, všichni jsme to prošvihli. A pak jsem se hluboce styděl. Ale dnes se pracuje velice rychle, není čas se některými věcmi tak zabývat.“
Současná dabingová práce ho překvapila tím, že ve studiu mají už i čtecí zařízení. „Já si teda vždy vyžádám papír. Potřebuju papírový scénář, to zařízení už je pro mě moc chemické. Také pro mě bylo příjemnější, když jsme mohli ve studiu hrát, dabovat dialogy ve dvou. Dnes se to vytáčí po jedné postavě.“
Přemýšlel o tom, že by dělal dabingového režiséra? Jak se mu pracuje pod Lumírem Olšovským? Jak dlouho trvá, než ho namaskují a jaké má požadavky na kostým? Poslechněte si v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.