Manželé Hrdličkovi hledali historický kočárek pro syna. Dnes sbírku kočárků a hraček vystavují v muzeu Staré krásnosti

Manželé Jitka a Miroslav Hrdličkovi mají společnou vášeň pro staré hračky, loutky a kočárky. Jen tak pro radost vybudovali muzeum Staré krásnosti. Mezi exponáty nejdete hračky z Ameriky i kousky, se kterými jste si v dětství možná také hráli.     

„Já jsem vetešník asi celý svůj život. Když jsem byla malá, tak jsem sbírala pohledy a pak další různé věci,“ usmívá se Jitka Hrdličková, když stoupá po schodech do první části muzea, kde jsou umístěné vitríny s hračkami a s panenkami z dob, kdy jejich životnost nebyla jen několik měsíců, ale často se dědily z generace na generaci.

Manželé Hrdličkovi sbírají staré hračky, kočárky a panenky

„Začalo to vlastně tím, že jsem chtěla sehnat nějaký retro kočárek pro našeho syna,“ vzpomíná paní Hrdličková. Synka vozila v prostorné proutěné košatině, která se hezky pohupovala. Syn časem vyrostl, ale láska ke kočárkům zůstala. „No a od kočárků pro miminka tak už je to jenom krůček ke kočárkům pro panenky, říká se jim loutkové kočárky. No a od kočárků pro panenky už je zase ždibeček k pokojíčkům pro panenky, a tak se to nabalilo.“

Historické kočárky stále přibývaly. Dnes jich manželé Hrdličkovi mají několik desítek. Originální sbírka reprezentuje průřez 20. stoletím a najdete v ní téměř všechny významné modely kočárků, které se vyráběly v Československu. Nechybí ani kuriozity jako je historický kočárek pro dvojčata nebo jeden z prvních kočárků na třech kolech. Velký zájem návštěvníků budí i výrobky od firmy, která dodávala luxusní kočárky pro britskou královskou rodinu.

Mezi poklady je i Gočárův pokojíček pro panenky

Muzeum Staré krásnosti budují manželé Hrdličkovi s velkou láskou a nasazením. „Já jsem spíš takový donátor a manželka je výkonný ředitel,“ směje se Miroslav Hrdlička, který je profesí veterinář. Jeho žena Jitka Hrdličková stále hledá, čím sbírku ještě obohatit. Nechybí plechové hračky, promítačka diapozitivů, legendární igráček, ani elektrický vláček. Mezi poklady potom patří takzvaný Gočárův pokojíček pro panenky, sbírka pohyblivých, hracích kolotočů od amerického výrobce nebo panenka s tváří herečky Shirley Templeové.

Sběratelské kousky potěší nejen děti, ale i jejich rodiče

Prohlídkový okruh vás zavede i do repliky obývacího pokoje a kuchyně z 50. let minulého století, kde si zejména starší návštěvníci mohou odpočinout na kanapi a v myšlenkách se tak přenést o několik desítek let nazpátek. Prohlídku muzea Staré krásnosti je možné zakončit v diabetické kavárně, kde se paní Hrdličková snaží pohostit i návštěvníky s cukrovkou.

Muzeum Staré krásnosti sídlí na adrese Velký Újezd 95 - Chorušice na Mělnicku. Otevřeno mají od července do září každou sobotu.

Spustit audio