Mělnický historik Karel Lojka dostal nečekaný dárek. Kdosi mu poslal 50 let ztracenou kroniku Skuhrova

22. duben 2025 09:00

Největší audioportál na českém internetu

Ztracenou kroniku Skuhrova poslal neznámý dárce | Foto: Barbora Kvapilová, Český rozhlas

Mělnický historik Karel Lojka dostal nečekaný dárek. Kdosi mu poslal 50 let ztracenou kroniku Skuhrova

Když o Mělníku něco nevíte, zeptejte se regionálního historika Karla Lojky. Původní profesí projektant propadl kouzlu fotografie. Fotografoval na svých cestách po celém světě, ale také v částech Mělníka, které musely ustoupit nové výstavbě.

Bývalý kronikář Karel Lojka žije v domku ve Skuhrově, který patří rodině Lojků už od roku 1750. Police se zde prohýbají pod knihami, čas odtikávají starobylé hodiny a ze zdí na vás dýchne příjemně nostalgická atmosféra. Na koníčky Karla Lojky narazíte na každém kroku: cestování, restaurování poškozeného nábytku a zájem o historii. Malý stolek uprostřed místnosti téměř celý zakrývá obří kniha. Jde o Pamětní knihu obce Skuhrov. „Pochází z roku 1937 a ona se před 50 lety ztratila,“ Karel Lojka opatrně listuje hustě popsanými listy.

„My jsme ji marně hledali ještě s jedním historikem Františkem Puršem, který tady tu kroniku také psal. Byl to významný regionální historik. No, a potom mi v loňském roce najednou přišla zásilka, anonymní, těžká snad 10 kilo nebo ještě víc, a tam byla tato kniha,“ popisuje nečekaný dárek.

Na úvodní straně skuhrovské pamětní knihy najdeme jméno kronikáře Jana Lojky. Jde o dědečka Karla Lojky, který se narodil v roce 1888. „Mám z toho velikou radost.“ Až Karel Lojka kroniku podrobně nastuduje a oskenuje, odevzdá ji na úřad.

Pamětní knihu Skuhrova psal dědeček Karla Lojky

Dalším velkým koníčkem Karla Lojky je fotografování. V průběhu 70. a 80. let 20. století zachytil celou řadu míst, která už dnes neexistují. Když se stavěla mělnická elektrárna, byla velká poptávka po nových bytech. Moderní zástavbě padla za oběť část města. „Bylo zlikvidováno celé Podolí, což byla taková malebná část Mělníka. Nejvíc to odneslo spodní náměstí Karla IV., zůstala jenom ta severní část.“

Dlouhé roky o fotografie Karla Lojky nikdo neměl zájem, s odstupem času jsou ale právě tyto historické snímky dokonalým svědectvím o proměnách města.

Historik Karel Lojka umí o Mělníku poutavě vyprávět

Před deseti lety Karel Lojka založil facebookovou skupinu, která se jmenuje Historie a současnost města Mělníka. Malá skupina se časem rozrostla, takže má úctyhodných 8 a půl tisíce členů. „Snažím se psát o všem možném, hlavně o historii města. Pořád vyhledávám nové a nové příběhy,“ vysvětluje Karel Lojka.

Když lidé něco zajímavého objeví, tak se na historika obracejí se všetečnými otázkami. Takové výzvy má rád, protože je to důvod ponořit se do archivu nebo hledat v odborné literatuře, v muzeu či na internetu. „Samozřejmě nemůžu všechno vědět, ale když už se mně někdo zeptá, tak se snažím na to odpovědět.“

Poslechněte si reportáž.