Mezi vítězi Velké pardubické se skví pouze jediné ženské jméno: Lata Brandisová

18. prosinec 2024

Mezi vítězi Velké pardubické se skví pouze jediné ženské jméno. A jeho nositelka v životě musela zápolit s mnoha těžšími překážkami, než je Taxisův příkop.

Lata Brandisová se narodila v roce 1895 do šlechtické rodiny s devíti potomky a hlubokým vztahem ke koním. Dostihové prostředí té doby bylo svázané tradicemi a konvencemi. Žena mohla přihlížet dostihům z tribuny či koně trénovat. Žena-žokej, to bylo před první světovou válkou naprosto vyloučené.

Houževnatá Lata však přesto do mužského světa pronikla a v roce 1927 nastoupila do dostihu v Pardubicích poprvé. Nakonec tam závodila mnohokrát, naposledy jako šestapadesátiletá. Utrpěla mnoho pádů a vážných zranění, to ji ale nezastavilo.

Lata Brandisová na dostizích

Její velká chvíle přišla v roce 1937, kdy v sedle klisny Normy senzačně zvítězila o pět délek před německým žokejem a stala se symbolem vzdoru proti sílící nacistické hrozbě.

Po roce 1948 její rodina přišla o majetek a později ji dokonce vystěhovali do chaty, kde chyběla elektřina i voda. Nikdy si ale nestěžovala, hrát roli oběti odmítla. Konec života strávila u synovce v Rakousku, kde také zemřela.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.