Nadační fond Pivoňka dává bývalému kostelu ve Kšelích novou šanci
Kšely bývaly významným centrem evangelické církve na Českobrodsku. V sedmdesátých letech minulého století ale kšelský kostel církev prodala. Poté několikrát změnil majitele a pustl. Nadační fond Pivoňka, založený místními manželi, kterým osud historické budovy nebyl lhostejný, kostel odkoupil. A to za přispění mnoha dárců; někteří z nich také brigádničí nebo pomáhají s organizováním akcí.
Všichni dohromady doufají, že se brzy podaří bývalý kostel zrekonstruovat. Už nyní ho považují za místo setkávání a pořádají zde různé akce.
Evangelický sbor ve Kšelích se začal formovat brzy po vyhlášení tolerančního patentu roku 1781. První modlitebna vznikla v obci o šest let později. Význam místní církve rychle rostl a tak se zdejší obyvatelé rozhodli přestavět modlitebnu na větší kostel. Po druhé světové válce ale význam místního sboru upadal. Jeho sídlo se na konci 60. let minulého století přesunulo do nedalekého Českého Brodu. Brzy nato nechala církev kostel odsvětit a prodala ho.
Nadační fond zachraňuje
„V našem rodném kraji, v obci Kšely, dlouhá léta chátral bývalý kostel,“ vzpomíná Vít Pivoňka, zakladatel nadačního fondu pivoňka. „Denně jsme kolem něj chodili, v hlavě myšlenku, jaká je to škoda. Kostel v té době patřil čínskému podnikateli, který neměl na jeho rekonstrukci žádný zájem. Můj bratranec, místní kovář, ho jednoho dne u kostela potkal. Dal se s ním do řeči a vzal si na něj kontakt.“
Co bylo dál? Zástupci fondu se s majitelem spojili a začali jednat o odkoupení budovy. Fond zároveň vypsal veřejnou sbírku na odkoupení a opravy bývalého kostela. „Vyjednávání o koupi se vleklo, nakonec se ale naše snaha vyplatila. Po roce jsme kostel získali do péče a posléze ho odkoupili.“
Místo setkávání
Nedlouho poté, co převzali klíč od kostela, v prosinci 2023, se konaly první dobrovolnické brigády. V průběhu roku 2024 uspořádal fond hned několik akcí, nejen kulturních. Aby prostor i nadále ožíval a stal se místem setkávání a inspirace, k tomu bude Nadační fond pivoňka potřebovat ještě mnoho financí a také pomoc šikovných rukou dobrovolníků.
Přijeďte se do Kšel podívat, o Velikonocích v historické budově představí místní zvyky a tradice. A třeba se stanete jedněmi z podporovatelů myšlenky záchrany bývalého kostela.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.