Navštivte Novou Oranžérii v Královské zahradě na Pražském hradě
Nová Oranžérie v Královské zahradě na Pražském hradě je místo pro pěstování cizokrajných rostlin. Vznikla na návrh architekta Bonifáce Wolmuta už počátkem 60. let 16. století. Tvořily ji kamenné obvodové stěny (ty se zachovaly dodnes) a lehce rozebíratelná konstrukce střechy.
Původní oranžérii nechal postavit v roce 1590 císař Rudolf II. a byla určena k pěstování citrusů, mandlí a jiné středozemní flóry. Ke zkáze skleníku bohužel došlo za třicetileté války, kdy byla Královská zahrada zpustošena saskými a švédskými vojsky.
V místě dnešní Nové Oranžérie byl po druhé světové válce vybudován skleník, který ale postupně chátral. Zahradníci si zoufali, pěstovat cokoliv tu bylo prakticky nemožné. A tak byl z iniciativy Olgy Havlové, manželky tehdejšího prezidenta, na přelomu milénia vybudován skleník nový. Moderní konstrukci navrhla světoznámá česko-britská architektka Eva Jiřičná tak, aby nezasáhla do zachované rudolfínské zdi.
Nová Oranžérie je válcovou stavbou, jejíž plášť je tvořen diagonálním síťovím z trubek. To je vyztuženo stěnami ze skla a kovu. Vyhřívání a zavlažování skleníku řídí počítač a ovládání žaluzií, osvětlení či větrání probíhá automaticky. Stavba získala několik architektonických ocenění.
Od roku 2013 se v oranžérii obnovilo pěstování citrusů. Vstup je možný za poplatek 20 korun. Otevřeno je od dubna do října od 12 do 18 hodin.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Dobrý den, můžu vám nějak pomoct?‘ Do povodní zasažených měst dorazili dobrovolníci
-
OBRAZEM: Po velké vodě zbyla zkáza. Na Jesenicku sčítají škody a uklízejí, co se dá
-
Na několika stech hlasovacích lístcích v Karlovarském kraji chybí strany. Komise o tom budou vědět
-
Nejdřív zachránit lidi, potom cesty. Na Jesenicku je i hasičská jednotka vybavená na živelní pohromy