Nesnesitelná lehkost bytí Milana Kundery. Některá jeho díla se dodnes nedočkala českého překladu

11. prosinec 2024

Je hned několik českých spisovatelů, o kterých se říká, že nezískali Nobelovu cenu jen kvůli nepříznivým politickým okolnostem. Milan Kundera je jedním z nich.

Narodil se roku 1929 v Brně a v Praze později vystudoval režii a scenáristiku na FAMU. V 50. letech byl prominentním komunistickým literátem, pro svůj kritický nadhled se však s vládnoucí garniturou postupně rozešel.

V románu Žert ironicky komentoval totalitní postupy na vysoké škole a jeho filmové zpracování brzy skončilo v trezoru. V roce 1975 Kundera emigroval a usadil se ve Francii, kde pak stvořil svá nejvýznamnější díla, například romány Nesnesitelná lehkost bytí nebo Nesmrtelnost.

Ve svém díle se Milan Kundera odklání od lyrického pojetí románu a tvaruje tento žánr do podoby, ve které se dotýká samotné existence člověka a obav z jeho nicotnosti.

Od poloviny 80. let psal Kundera ve francouzštině a některá jeho díla se dodnes nedočkala českého překladu. Na sklonku života byl velmi uzavřený, pro své rodné Brno však měl stále slabost a svou obsáhlou knihovnu věnoval tamní Moravské zemské knihovně. Zemřel 11. července 2023 v Paříži.

autor: Jan Herget
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.