Neurochirurg neoperuje jen mozek

Neurochirurgickou kliniku Univerzity Jana Evangelisty Purkyně vede pan profesor Martin Sameš. Kdybyste měli neurinom akustiku, který se správně označuje jako vestibulární schwannom a rozhodli jste se pro chirurgické řešení, zavolejte mu.

Tento nezhoubný nádor vyrůstá ze schwannových buněk přechodové zóny vestibula. Jednoduše řečeno, je nejčastějším tumorem zadní lební jámy.

V České republice jich nově vznikne 120. Je to málo? Není. Asi třetina malých vestibulárních schwannomů skoro neroste, takže počet pacientů, kteří je nosí v hlavě je výrazně víc.

Větší vestibulární schwannomy rostou agresivně. Nádor pacienta ohrožuje poruchou sluchu, rovnováhy a při růstu i úmrtím. Tady je na zvážení vyčkávací strategie, tedy neléčit, ozáření nebo chirurgie u odborníků, kteří jich operují hodně.

V dnešním podcastu nám pan profesor poradí.

autor: Petr Arenberger
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.