O léčivé síle listů stromů. Jak vám prospěje lípa, bříza nebo líska?

V červnu se sbírají nejen klasické bylinky, ale také listy některých stromů. I ty mají své léčivé účinky a dají se z nich vařit čaje, nálevy nebo připravovat koupele.

Dnes vám představíme trojici nejoblíbenějších. Běžně se sbírá například mladý list břízy. Patří mezi močopudné prostředky a blahodárně působí při dně nebo revmatismu.

Dalším stromem s léčivými listy je lípa. Čaj z nich usnadňuje vykašlávání a posiluje dýchací systém, navíc zvyšuje kvalitu spánku.

A nakonec ještě listy lísky. Koupele z nich pomáhají při hemeroidech nebo na kožní vyrážky. Léčivou sílu listů stromů znaly už naše babičky, tak doufám, že pomůže i vám.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.