O léčivém koření: Muškátový oříšek používaly naše babičky proti průjmu

Muškátový oříšek a muškátový květ míváme doma a tu a tam po nich sáhneme. Zatímco květ používáme spíš do pečiva a světlých omáček, oříšek se přidává k jehněčím a skopovým masům, do zeleninových směsí nebo do bešamelu.

Jak květ, tak oříšek mají sice trochu odlišnou vůni a chuť, ale velmi podobné účinky na naše zdraví. Obě tato koření povzbuzují chuť k jídlu, posilují nervy, pomáhají při nachlazení a bronchitidě nebo při revmatismu.

Kousek muškátového oříšku si naše babičky nastrouhaly a zapily vodou, když je trápil průjem. Používaly ho také při jaterních, kožních a zažívacích potížích. Obojího koření se používá opravdu málo, téměř jako šafránu, ale i tak je zdravé a delikátní.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.