Palladium země české je jednou z nejcennějších křesťanských památek. Věřící ho srovnávají s korunovačními klenoty

20. prosinec 2024

Kovový gotický reliéf o rozměrech 19 x 13,5 centimetru zobrazující Madonu s malým Ježíškem je jednou z nejcennějších křesťanských památek. Co do významu ji věřící srovnávají s korunovačními klenoty a je jí připisována ochranná moc nad českými zeměmi.

Legend o vzniku palladia je několik. Kněžna Ludmila ho údajně dostala při křtu od svatého Metoděje. Kovová mariánská ikona pak prý chránila svatého Václava a po jeho zavraždění ji jeho pobočník zakopal do země nedaleko místa činu. V polovině 12. století prý palladium náhodně objevil oráč se svým pluhem, na místě nálezu pak vznikla kaple a dnes tam stojí chrám Panny Marie.

Dochované palladium není původní, podle analýzy použitých materiálů pochází z 80. let 14. století. Symbol mariánského kultu byl několikrát v ohrožení, po vpádu Sasů do Čech ho jeden plukovník chtěl potupit tím, že ho přibil na pranýř. Dodnes je v destičce patrný otvor po hřebu, dnes zakrytý šperkem. Palladium země české je středobodem poutního místa ve Staré Boleslavi a od 1. ledna 2016 je národní kulturní památkou.

autor: Jan Herget
Spustit audio