Plzeňské podzemí má 13 kilometrů chodeb a v některých místech až tři poschodí

27. říjen 2023

Plzeňské podzemí je jedním z mnoha přístupných historických městských podzemních komplexů v Česku. Labyrint sklepů, chodeb, jímek, spilek a studní se svými 13 kilometry řadí k největším historickým podzemním systémům ve střední Evropě.

Byl budován od konce 13. století a v některých místech má až tři poschodí. Podzemí se v minulých stoletích používalo například jako lednice – ke skladování potravin a ledu, ale i k výrobě piva. Ve sklepích pivo kvasilo, zrálo a samozřejmě se zde i skladovalo.

Neméně důležitou funkcí bylo zajištění přístupu ke kvalitním zdrojům vody. Původně se pod historickým centrem Plzně nacházelo na 360 studní. Dalo se zde nalézt i několik řemeslných dílen, vodárenský systém zásobující městské kašny, a v neposlední řadě bylo podzemí i bezpečným útočištěm v době válek nebo husitského obléhání.

Dnes najdeme v nejvyšších patrech podzemí restaurace, vinárny i soukromé sklepy. Do nižších pater se na prohlídku dostanete z Pivovarského muzea.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.