Při otravě houbami jde vždy o čas. Život může zachránit i jídlo, které sníte ještě před otrávenou smaženicí
Letní období je hlavní houbařskou sezonou. Především pro houbaře – dovolenkáře ale platí zásadní pravidlo: „Jíme to, co známe a to co máme prověřené“. V přípravě otravy hub jde doslova o čas. O životě může rozhodnout i to, co jste snědli ještě před otráveným pokrmem.
Někdy vám může být po houbové smaženici nevolno už jenom tím, že se jedná o těžké jídlo a nemusí vám sednout. Může se ale stát, že se nedopatřením otrávíte například na návštěvě, kde přátelům ze slušnosti neodmítnete pokrm.
Fatální otravu organismu ale může v důsledku rozhodnout více faktorů. Nejen to, jestli si skutečně pochutnáte na jedovatých houbách typu muchomůrky tygrované nebo zelené, kterou si spletete s bedlou jedlou nebo holuběnkou. Reakce organismu je totiž individuální, vážné potíže se mohou dostavit už po dvou nebo až dokonce po 12 hodinách bezvědomím a křečem. A to už je pak skutečně pozdě.
První pomoc v podobě živočišného uhlí
Pokud to, co jste snědli, nebylo v pořádku, jde doslova o čas. Snažte se alespoň ze sebe otrávené jídlo dostat vyvoláním zvracení. Čím dříve se pak dostanete do nemocnice, tím je větší šance na záchranu.
V nemocnici vám „vypumpují žaludek“, aby se jedovaté látky nevstřebaly do organismu. Pokud jste někde v přírodě na dovolené a k lékaři je to daleko, může pomoci živočišné (černé) uhlí, které absorbuje jedovaté látky z jídla. I v tom případě se snažte dostat co nejdříve do nemocnice.
Život může zachránit i jídlo, které sníte před otravou
Při otravě jedovatými houbami dochází k nezvratným změnám v organismu. Jed se dostane do zažívacího traktu a ze střev do krve, která ho pak roznáší do celého organismu – do mozku, do ledvin a do jater. V konečném důsledku dochází k ochrnutí dýchacího svalstva a tím k selhání dýchání.
Prostor k záchraně je proto ještě před tím, než se otrávená strava dostane do střev. Záleží proto i na tom, co jste jedli ještě před otrávenými houbami. Pokud je v žaludku před požitím otrávených hub jiné jídlo, které zabrání rychlému posunu stravy do střev a tím i k rychlejší otravě, má postižený více času na první pomoc.
Dávejte proto pozor, co sbíráte! Když si nejste jisti, houbu nechte v lese.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.