Proč se na broskvích dělají skvrny?

Největší audioportál na českém internetu

Česká odrůda broskvoně Majorita | Foto: Tomáš Jan

Letos se někomu neurodily broskve podle jeho představ. Na některých se objevily skvrny a jiné jsou zase menší, než obvykle. Dva z dotazů, které jste nám poslali, se týkají právě broskví, a jeden dotaz meruněk. První dotaz zní: Broskvoň, krásné rodí, ale na plodech se vytvořily kožovité skvrny, něco jako plíseň. Odpovídá Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.

„U broskví jsou zhruba dvě možnosti. Buď je to silně rozvinutá strupovitost peckovin, nebo spíše padlí. V prvním případě je výskyt choroby větší v oblastech vlhčích, v uzavřených polohách, na hustých stromech. Padlí se vyskytuje v období suchém, jedním ze způsobů ochrany je výběr odrůdy. Obě situace se dají řešit pomocí přípravků na ochranu rostlin.“

Česká odrůda meruňky Anežka, pojmenovaná po dceři šlechtitele

Další dotaz zní: Naše broskvoň má obvykle plody 8 až 10 cm velké, ale tentokrát měla plody maličké, proč, co s tím? Ivan Dvořák říká: „Nejspíše měl strom vysokou násadu plodů a nedostatek vody. Další možností je stárnutí dřeva a nevhodný či dokonce žádný řez. Také plody, které na jaře výrazněji nachladly, špatně rostou. Obecně bych doporučil zalévat v době sucha do děr okolo stromu (aby voda zasákla do hloubky cca 30-50 cm), do té vody přidat hnojivo typu plod a květ. Strom se po roce může vzpamatovat, nebo může mít sklon k tomu, že bude kvalitní ovoce plodit ob rok či dva. Při vysoké násadě plodů nezapomeňte na jejich probírku.“

Při vysoké násadě plodů na broskvoni je potřeba plody probrat, toto je probírka z jednoho stromu

A třetí dotaz: Dělám kompoty z meruněk a v lůžku u pecky jsou tvrdé piliny, proč? Ivan Dvořák: „Některé odrůdy při dozrávání vytváří okolo pecky jakousi dřevnatící síťku. Nevím proč, ale v sadech, kde se stromy odborně ošetřují a hnojí, se takový problém nevyskytuje.“