Prvním titulem, kterým se Karel IV. honosil, byl markrabě moravský
Narodil se roku 1316 Janu Lucemburskému a Elišce Přemyslovně, a dostal tradiční přemyslovské jméno Václav. Vzdělání získal na francouzském dvoře, kde se dokonce zasnoubil a později oženil s Blankou z Valois.
Mladý následník českého trůnu přejal jméno svého kmotra a stal se z něj Karel. Prvním titulem, kterým se honosil, byl markrabě moravský. Roku 1346 se stal českým králem. Pak následovaly tituly římsko-německého krále a císaře Svaté říše římské, kterým byl Karel IV. od roku 1355.
Za jeho vlády se Praha stala centrem Evropy a zažila nebývalý rozkvět. Panovník inicioval vznik Nového Města, nechal postavit Kamenný most a založil jednu z prvních světových univerzit.
Za život měl celkem čtyři manželky a s nimi několik potomků. Synové Václav a Zikmund byli později také králi, věhlasu a osvícenosti svého otce však nedosáhli.
Karel IV. byl velmi zbožný a pro ochranu ostatků svatých nechal postavit hrad Karlštejn, kde byly uloženy také říšské klenoty. Zemřel roku 1378 a do naší historie se zapsal jako Otec vlasti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.