Říkají jí dobrá duše Trhového Štěpánova. V 78 letech se Marta Matoušů stará o místní květinové záhony a provádí v muzeu

Největší audioportál na českém internetu

Paní Marta Matoušů, dobrá duše Trhového Štěpánova, a její chlupatý pomocník | Foto: Věra Hájková, Český rozhlas

Říkají ji dobrá duše Trhového Štěpánova. V 78 letech se paní Matoušů stará o místní květinové záhony a provází v muzeu

Trhový Štěpánov na Benešovsku patří mezi města, která vás zaujmou svojí krásnou květinovou výzdbou. Stovky metrů záhonů založila a udržuje paní Marta Matoušů. Květiny má ráda a práce ji i v 78 letech baví. A jak řekla při natáčení, jejím životním heslem je: „Chceš-li být šťastný celý život, buď zahradníkem“.

Paní Marta Matoušů, dobrá duše Trhového Štěpánova a redaktorka Věra Hájková

„Tohle je paní Matoušů, která nám dobrovolně zkrášluje Trhový Štěpánov. Všechny ty kytky tady vysázela ona. Když to zjara nebo v létě začne kvést, tak se sem lidi z celého okolí jezdí podívat, jaký máme krásný náměstí, jak to tady paní Matoušů udržuje. Ona to udržuje srdcem, proto to tak krásně kvete,“ představuje aktivní seniorku Josef Korn, nezávislý starosta Trhového Štěpánova.

Paní Matoušů v rukavicích a s motyčkou v ruce právě pečuje o další záhon, u nohou jí sedí rezavý kocour. Na otázku kolik jí je let, ráda odpovídá a přidává své životní moto. „Už mi minulo sedmdesát osm. A víte, jaký je čínský přísloví? ,Chceš-li být šťastný celý život, buď zahradníkem',“ usmívá se seniorka. Kocoura označuje za svého chlupatého bodyguarda, který ji všude doprovází.

Paní Marta Matoušů, dobrá duše Trhového Štěpánova, a její chlupatý pomocník

Všechny rostliny, které vysázela, sama také namnožila a stará se o ně po celý rok. „Starosta do toho nemusel dát ani korunu, všechno jsem si namnožila sama. A kolikrát musím všechno vyplejt? Tak to nepočítám. Když hodně prší, tak hodněkrát. Když neprší, tak tolik nemusím.“

Paní Marta Matoušů, dobrá duše Trhového Štěpánova, se stará o jeho květinovou výzdobu

Plochy záhonů a skalek, které paní Matoušů založila a udržuje, jsou vskutku nemalé. Jejich velikost alespoň přibližně popisuje starosta. „Tahle má asi 100 metrů čtverečních, ještě jedna je u kostela a ta je taky dost velká. Pak je to ta stráň, tu má paní taky na starost, záhon s růžemi a ještě je něco u pomníku. Řekl bych, že je to dohromady tak tisíc metrů čtverečních,“ odhaduje Josef Korn.

Zahradničením ale aktivity zdatné seniorky pro město nekončí. „Paní umí dvě řeči, anglicky a německy, takže o víkendech nám tady ještě provádí v muzeu turisty,“ doplňuje starosta, který Martu Matoušů označuje za dobrou duši města.

A kde bere paní Matoušů sílu tohle vše zvládnout? Nejen to si můžete poslechnout v reportáži Věry Hájkové.

autoři: Věra Hájková , jmy

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.