Rožmitálské madony s Ježíškem kdysi chránily stavení. Možná, že podobnou máte doma
Dřevěné madony ze zapadlého koutu Podbrdska zdobily kapličky i štíty domů po celé republice. Lidoví řezbáři jich vyřezali tisíce a je možné, že máte podobnou sošku doma. Rožmitálské muzeum má v databázi asi 1 300 sošek. V mnoha případech se badatelům podařilo určit i místního řezbáře, který sošku vyřezal.
Slavná soška madony s Ježíškem v náručí patřila na Svaté Hoře u Příbrami k nejprodávanějšímu zboží. Nad krámky visel slogan: „Milý dárek z pouti, nikdy nezarmoutí.“ Příběh těchto ručně řezaných sošek začal už před stovkami let.
„Historie sošek se začala psát v poslední třetině 14. století, kdy byla vyřezaná Madona Svatohorská, s tím, že největší poutě na Svatou Horu začaly za působení jezuitského řádu a z této doby kolem roku 1760 máme doložené poutní kopie, které se prodávaly na těch poutích,“ vysvětluje kurátor Podbrdského muzea Rudolf Šimek.
První madonky pravděpodobně začali vyrábět osadníci, kteří založili obec Nepomuk. Později se tato vesnice rozrostla o další část – takzvané Zalány. Drobné sošky z lipového či borového dřeva měly chránit stavení před zlými silami. „Opravdu se vyřezávaly v masovém měřítku. Víme, že například František Pazderník dokázal v době zimy, kdy nemusel pracovat na poli, vyrobit až 20 sošek za týden,“ vysvětluje Rudolf Šimek. Řezbáři vyřezané madony odnášeli na Svatou Horu, kde soška dostala v malířské dílně barevný nátěr.
Madonky byly natolik oblíbené, že si je pořizovaly i známé české osobnosti. „Například malířka Zdenka Braunerová vlastnila minimálně dvě, protože jednu z nich darovala jednomu z bratří Mrštíků a jednu z její pozůstalosti dodnes uchovává Národní muzeum,“ říká Rudolf Šimek. Tradice ručně vyřezávaných sošek svatých přetrvala dodnes. Možná máte doma sošku, kterou vyřezával Jan Hájek Dobříšský, Ján Chvalník, Milan Hošek anebo František Mácha. Kouzlu těchto madon propadl i sběratel a řezbář Jan Bondra.
Podbrdské muzeum v Rožmitále pod Třemšínem přibližuje historii těchto sošek Panny Marie Svatohorské na výstavě Fenomén zalánská madona. Otevřena bude až do 26. ledna 2025.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka