Rychlené cibuloviny dávejte na noc do chladna

20. prosinec 2019

Největší audioportál na českém internetu

Prakticky vše, co potřebují, si přinesly s sebou v cibuli, stačí zalévat | Foto: Jolana Nováková, Český rozhlas

Narcisky, tulipány, krokusy, konvalinky nebo hyacinty. Rychlené cibuloviny v předvánočním čase zdobí náš příbytek, voní a připomínají, že brzy přijde jaro. Jak bychom o ně měli pečovat? Poslechněte si rady Ivana Dvořáka z časopisu Zahrádkář.

„ Aby rostliny držely tvar, dáváme je na místo, kde mají co nejvíce světla, zimního sluníčka. Nejsou náročné na hnojení. Prakticky vše, co potřebují, si přinesly s sebou v cibuli. Stačí občasné zalití. Neměly by ale stát ve vodě, aby kořeny a cibulky nezahnívaly. Spíše snesou občasné proschnutí substrátu, než jeho trvalé zamokření (tedy pokud je voda stále v podmisce).

Tyto cibuloviny mívají s nízkou intenzitou světla a s teplem v bytě významný problém. Lepší je přenášet na noc do chladu, třeba i na balkon, když nemrzne. A ráno je zase přenést dovnitř, než je nechat trvale třeba uprostřed místnosti na stole. Chlad je utuží, pletiva stvolů a listů zpevní, budou se méně rozklesávat. Ony také většinou výrazně voní, proto bychom je neměli mít na noc v ložnici.

Když odkvetou, přestáváme se zálivkou. Z týdne přejdeme na 14 dnů, pak na tři týdny, na měsíc a pak už jim nedáváme zálivku vůbec. Na jaře vysadíme cibule ven. Po roce, až naberou sílu, možná v zahradě vykvetou.“

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.