Skanzen Vysoký Chlumec obsadili napoleonští vojáci. Návštěvníkům ukázali, jak se střílelo z mušket

24. květen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Císařští vojáci měli uniformy z běleného sukna, které bylo levné | Foto: Barbora Kvapilová, Český rozhlas

Když vesnicí procházejí vojáci

Skanzen Vysoký Chlumec na Příbramsku se včera proměnil v živý obraz z počátku 19. století. Kluby vojenské historie tam předváděly, jak to vypadalo, když vojáci na cestách zastavili, aby doplnili zásoby. Program nazvaný Vojáci na vsi přilákal rodiny i fanoušky vojenské historie.

Nadšenci v historických uniformách mezi chalupami postavili vojenské ležení a převedli, jak vypadala příprava vojáků před bojem. Rytmus jim udával bubeník Ondřej, který ještě chodí do základní školy.

Návštěvníci skanzenu si během ukázek střelby mohli udělat docela jasnou představu o tom, jak beznadějně vypadala situace běžných vojáků. Často šlo o mladíky z vesnic, kteří měli za sebou jen krátký výcvik a najednou se ocitli v ohlušující vřavě a neprostupném kouři z výstřelů.

Vojenské muškety bývaly velmi nepřesné a výstřel často vůbec nevyšel. Bojovalo se proto hodně nablízko a vojáci postupovali v řadách. K nabití pušky bylo nutné provést celkem 12 přesně nacvičených úkonů, není proto divu, že voják dokázal vystřelit maximálně 3x za minutu. V boji to bylo díky nervozitě a nezkušenosti vojáků ještě méně často.

Kromě pořadového výcviku a manévrování oddílu řadové pěchoty byly k vidění také ukázky harcování myslivců.

Většina chalup ve skanzenu Vysoký Chlumec pochází z období napoleonských válek. Na jediný den jejich světničky ožily. Řemeslníci v dobových kostýmech předváděli řemesla, bez kterých se vojska neobešla. Návštěvníci mohli spolu s kovářem rozdmýchat měchy v kovárně anebo sledovat ukázky odlévání knoflíků na vojenské uniformy.

Nechyběla ani bylinkářka, která zájemce zasvětila do tajů válečného léčitelství. Na bolest se užíval mák, na rány řepík a v nabídce byla i dehtová mast z břízy, která svým složením a silným zápachem zaháněla svrab i vši.