Slaný koláč z Porýní od kuchaře Jana Letovského z pivního baru Nota Bene
Pokud holdujete sladkým koláčům, zkuste udělat změnu a tentokrát zvolit slanou verzi. Návod na špenátový quiche se sýrem a sušenými rajčaty prozradil kuchař Jan Letovský z pivního baru Nota Bene v Praze na Vinohradech. Pozvání na ochutnávku přijala také herečka Libuše Švormová.
Postup
- Na těsto:
- 150 g hladké mouky
- 150 g polohrubé mouky
- ¾ kostky másla
- 2 lžíce oleje
- 6 lžic vody
- trošku soli
- Na náplň:
- 6 plátků sušených rajčat nakrájených na kousky
- 225 g čerstvého listového nebo baby špenátu
- 6 až 8 celých vajec
- 250 až 400 ml smetany
- 100 g tučnějšího sýru
- muškátový oříšek
- tymián
- česnek
- petržel
- sůl a pepř
Do nádoby, kterou lze následně vložit do trouby postupně dáme ¾ kostky másla, 2 lžíce oleje, 6 lžic vody a osolíme trochou soli. Nádobu vložíme do vyhřáté trouby na přibližně 15 minut a čekáme, než nám začne máslo na povrchu hnědnout. Po vyndání z trouby postupně přisypáváme hladkou a polohrubou mouku dokud nám nevznikne konzistence těsta.
Tímto způsobem docílíme vláčnějšího a křehčího těsta, které jinak nepřipravíme.
Těsto vtlačíme do kruhové formy a nezapomeneme dát u okrajů těsto výš, protože si při pečení těsto sedne. Před samotným pečením ještě do těsta uděláme otvory (např. vařečkou nebo lžící), aby se při pečení dostal z těsta přebytečný vzduch. Pečeme ve vyhřáté troubě na 200 stupňů přibližně 10 až 15 minut.
Náplň si připravíme ve velkém kastrolu. Na másle a olivovém oleji (v poměru 1 : 1) lehce osmažíme nakrájenou cibuli a trochu česneku. Přidáme trochu tymiánu.
Špenát omyjeme, nakrájíme a přidáme do kastrolu. Vše podusíme. Špenát při přípravě ztrácí na objemu, proto se nemusíme bát pracovat s velkým množstvím.
Ochutíme nastrouhaným muškátovým oříškem, zahustíme smetanou a rozšlehanými vejci. Přidáme sýr, osolíme a opepříme dle chuti.
Takto připravenou náplň nalijeme do předpečené koláčové formy, přidáme nakrájená sušená rajčata a pečeme 20 minut ve vyhřáté troubě na 200 stupňů.
Jan Letovský
Je přesvědčen, že nastal znovu boom české kuchyně. Má radost, že se lidé začali zajímat, odkud pochází použité suroviny. Sám má rád i španělskou a italskou kuchyni. Postupně se zamiloval i do pečení dezertů a koláčů. Z jídel ho potěší jakýkoliv pokrm, který připraví někdo jiný než on sám. Je masový typ – miluje třeba obyčejný guláš. Jeho mottem je: Je jedno, co to je, hlavně že to dobře vypadá a chutná.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.