Staroměstský orloj odměřuje čas a ukazuje polohu nebeských těles na obloze už víc než šest století. Znáte autora?
Staroměstské náměstí je jedno z nejnavštěvovanějších míst Prahy. Denně se tisíce turistů přijdou podívat na defilé dvanácti apoštolů zahajované kostlivcovým vyzváněním.
Orloj odměřuje čas a ukazuje polohu nebeských těles na obloze už víc než šest století a patří ke třem nejstarším na světě.
První písemná zmínka pochází ze 14. října roku 1410. Podle ní orloj sestavil hodinář Mikuláš z Kadaně a řídil se při tom výpočty tehdejšího nejlepšího pražského matematika a astronoma Jana Šindela.
Listina dokládá, že Mistr Mikuláš získal za dokončenou práci dům u Havelské brány a sto padesát kop grošů k tomu. Jan Šindel se stal rektorem pražské univerzity a osobním lékařem krále Václava IV.
Dlouho se mělo za to, že autorem orloje je zámečník Jan z Růže, zvaný mistr Hanuš. Pověst vypráví, že radní nechali mistra Hanuše oslepit, aby nemohl postavit ještě krásnější orloj v jiném městě. Pravdou je, že orlojník Hanuš na konci 15. století stroj opravoval a zdokonalil natolik, že byl dlouho považován za jeho tvůrce. Sochařskou výzdobu orloje vyhotovila dílna známého stavitele Petra Parléře.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.