Texty Franze Kafky byly plné absurdit, otázek existence a identity. Přál si, aby jeho díla skončila v plamenech
Spisovatel, který se výrazně zapsal do dějin literatury 20. století, se narodil v Praze v roce 1883 do německy mluvící židovské rodiny.
Studoval práva, ale nikdy se jim nevěnoval. Místo toho zasvětil svůj život psaní. Jeho texty byly plné absurdit, otázek existence, identity, vztahu člověka k moci, a nutily čtenáře přemýšlet o vlastním životě.
Sám Kafka si svou tvorbou nebyl nikdy jistý a v testamentu vyjádřil přání, aby veškeré jeho texty skončily v plamenech. Kamarád Max Brod naštěstí jeho přání nevyslyšel, Kafkovo dílo utřídil a vydal. Světlo světa tak spatřily romány Amerika, Proces nebo Zámek, které se pak dočkaly překladů do více než stovky jazyků.
Dílo Franze Kafky mělo velký vliv na další spisovatele, například Alberta Camuse, Jean-Paula Sartrea nebo Samuela Becketta. Dodnes je citován nebo parafrázován ve světové literatuře, divadle, filmu i v seriálech.
Franz Kafka zemřel ve čtyřiceti letech a je pochován na novém židovském hřbitově na pražských Vinohradech.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.