Tvorbu výtvarníka Petra Sůsy objevíte na několika místech Sedlčan, v pelhřimovském Muzeu rekordů a dostala se i do světa

Sedlčanský výtvarník Petr Sůsa je autorem repliky obrazu Mony Lisy vytvořeného z rýže. Spotřeboval na něj 1 a půl kila této suroviny, což představuje přibližně 45 000 zrnek. Unikátní dílo má rozměry 82,5 x 58,4 centimetrů. Rýžová zrnka namořená do šesti barev pomocí tapetového lepidla přichytil na předkreslený obraz krásky s tajemným úsměvem. Rekordní obraz je k vidění v pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit.

 

Petr Sůsa maluje od roku 1980, vytvořil asi 4 a půl tisíce obrazů. Před 17 lety ho napadlo, když se chtěl pustit do jubilejního dvoutisícího pětistého obrazu, že by pro něj mohl zvolit nějakou netradiční techniku. Koupil rýži, lepidlo a pustil se do práce. Po třech týdnech trpělivého tvoření vznikla Mona Lisa. „Myslel jsem, že na větší plochy rýži jen nasypu a rozhrnu, ale musel jsem každé zrníčko umístit zvlášť. Na bělmo v oku jsem zrnka rýže dokonce půlil,“ vzpomíná Petr Sůsa na obraz, který se zapsal i do české Knihy rekordů.

Mona Lisa z rýže, vytvořená Petrem Sůsou před 17 lety

Maluje krajinky, ženy, zátiší, střídá různé styly. Maluje také na dřevo. „To mě prvně napadlo, když kusy dřeva připlavaly při povodni a zachytily se na hřišti u plotu. Když jsem to dřevo zvedl z vody, napadlo mě, že by tam bylo hezký něco namalovat.“ Maluje kulisy, sám taky hraje amatérské divadlo, ilustroval dvě dětské knihy či omalovánky. Je autorem výzdoby v kapličkách, v domě kultury v Sedlčanech, v restauraci na náměstí nebo na budově fotbalového stadionu.

Poslední popravená

V místě řečeném Na Stínadlech se popravovalo. Obraz, připomínající poslední popravu, která se v Sedlčanech konala roku 1758, visel v kostele Panny Marie. „Vypráví se, že služku z třebnického statku statkářka nařkla z krádeže šperku. Služku opravdu popravili. A šperk pak našli u straky v hnízdě. Obraz Poslední popravená visel na Církvičce (jak se kostelu Panny Marie říká). Ale v 90. letech minulého století ho někdo ukradl. Nakonec se našel, do Sedlčan se vrátil, ale už nechtěli dávat do kostela originál. Tak mě požádali, abych namaloval kopii.“

Cesta k umění

Rád maluje na kusy dřeva

„U nás doma nikdo nemaloval, ale mám schované dva obrázky tužkou od mého prastrýčka, právníka. Ty bych vám přál vidět, to je rodinný poklad! Já se vyučil aranžérem, na škole jsme měli pana profesora kreslení, který byl žákem Maxe Švabinského. Tenkrát z politických důvodů skončil na učňáku. K němu jsem chodil a to byla velká škola!“

Malování se pro Petra Sůsu stalo velkou láskou. Jeho obrazy se dostaly do 17 zemí světa, i ke známým osobnostem. Pět z nich si například pořídila Eva Pilarová, nejen pro sebe, ale také jako dary pro své blízké a známé. „Jednou mi volala, zrovna jsem šel na fotbal, na to si vzpomínám. A chtěla vědět, podle koho jsem maloval Ježíše, kterého ode mě měla. Byl to Kevin Costner, líbil se mi jeho obličej, jen jsem mu přidělal vousy,“ usmívá se Petr Sůsa.

Spustit audio