V horku je nutné upravit pitný režim a nezapomínat na doplnění minerálů
Pitný režim musíme hlídat celoročně. Obzvláště důležitý je ale hlavně v létě. Na příjem dostatečného množství tekutin je nutné myslet průběžně po celý den. Hodně totiž vypotíme i vydýcháme. Dostatek tekutin vás i ochladí.
Často se říká, že běžná míra dostatečného množství tekutin je 1,5 l. To je ale minimum. Mnoho tekutin totiž v horku vypotíme i vydýcháme. Nemusíte se navíc ani přímo potit a přesto se kůží mnoho tekutin vytrácí. Říká se, že minimálně půl litru vydýchá a vypotí další půl litru… V parném létě to navíc bývá podstatně víc. Měli byste proto v horku přidat minimálně o 1 litr nápojů navíc.
Pitný režim je nutné v horku upravit
Rozhodně na doplnění tekutin nepijte kávu ani černý čaj. Vychutnejte si je pouze občas. Odvodňují a působí močopudné a dehydrataci těla by ještě zhoršily. Nevhodně jsou i slazené limonády, kde je velké množství cukrů a budete po nich přibývat na váze. Ideální je čistá voda a neslazené ovocné čaje. Je tu ještě jedno nebezpečí. V horku ztrácíte potem spoustu minerálů a ty je potřeba tělu dodávat.
Dostatek minerálů nemusíte řešit pilulkami z lékárny. Stačí vhodné tekutiny
Ideální řešení pro dodávání minerálů je dát si občas lehce osolenou sodovku. Můžete vsadit i minerální vodu, ale nepijte jí ve velkém množství. Pro dobrou kondici stačí jedna nebo dvě 2dcl sklenice minerální vody denně. Zbytek pitného režimu dohánějte raději čistou vodou. Velmi vhodné jsou i polévky – ve své podstatě jsou totiž iontovým nápojem a obsahují potřebné sole, které vypotíme. Opatrně ale s pivem. Sice se mu po právu říká „tekutý chleba“ a můžeme jeho popíjením doplnit minerály a ionty, ale nepřehánět!. Ve vedru alkohol působí ve zvýšené míře a může se vám pak lehce stát, že se opijete i pouhým malým pivem.
Nevypijte vše najednou
Ideální je pít často a rozumné množství pouze když máte žízeň. Jiné je to ale u starších a seniorů. Na ty je potřeba dohlížet a nutit je pít. Nemají totiž přirozený pocit žízně a mohou pak být lehce dehydratováni a zmateni. Zdraví rozhodně prospějete, pokud nebudete přehánět množství tekutin vypitých najednou. Jestliže pozdě odpoledne zjistíte, že jste toho zatím moc nevypili, zbylé množství zkuste rozložit do několika hodin, aby tělo tekutiny dobře vstřebalo.
Související
-
V létě je na místě pozměnit jídelníček a některým pokrmům se raději zcela vyhnout
V létě je lepší pozměnit jídelníček tak, abychom snížili riziko infekce a podpořili zažívání. Zásada zní – vyhnout se majonézám a jíst jen to, co projde ohněm a varem.
-
Při dlouhé jízdě autem můžete ovlivnit svou kondici tím, co jíte. Nejdůležitější je prevence únavy
Při dlouhých cestách autem je nutné především myslet na dobrou kondici a svěžest řidiče. To vše můžete ovlivnit sami. Vše začíná tím, že se na cestu dobře připravíte.
-
Horku je potřeba přizpůsobit životní styl. Pokud to jde, zkuste alespoň krátkou siestu
Žijeme sice ve střední Evropě, ale období, kdy jsou nadprůměrná horka, si užíváme dost často. Horku přizpůsobte nejen šatník, ale i váš životní styl. Budete se cítit lépe.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.